REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komu przysługuje emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu który spełnia warunki określone w przepisach Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego przysługują dla rolników

Świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego są: emerytura rolnicza lub renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy, renta rolnicza szkoleniowa, renta rodzinna, emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, dodatki do emerytur i rent oraz zasiłek pogrzebowy.

Prawa członka Otwartego Funduszu Emerytalnego

Raz do roku Fundusz Emerytalny ma obowiązek przesłać członkowi OFE roczne rozliczenie, wraz z informacją o stopie zwrotu za ostatni rok i za okres ostatnich trzech lat.

Organizacja funduszy emerytalnych

Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych określa zasady tworzenia i działania funduszy emerytalnych. Warto podkreślić, że ustawa ta nie narusza przepisów innych ustaw, które przewidują wypłatę świadczeń pieniężnych w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

REKLAMA

Obowiązki członka OFE

Podstawowym obowiązkiem członka otwartego funduszu emerytalnego jest obowiązek stałego aktualizowania danych zawartych w deklaracji przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego.

Dla kogo emerytura pomostowa?

Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Świadczenie to przysługuje niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla kolejarzy

Kolejarze nabywają prawo do wcześniejszej emerytury po spełnieniu warunków określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniejsza emerytura dla górników


Warunki nabywania prawa do emerytury górniczej określa ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Konstrukcja emerytury wcześniejszej zakłada możliwość uzyskania prawa do tego świadczenia w wieku niższym od powszechnie obowiązującego.

REKLAMA

W jakiej wysokości emerytura pomostowa



Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa, które zostały określone w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Kogo obejmuje ochrona w okresie przedemerytalnym

Pracownicy w wieku przedemerytalnym zostali objęci szczególną ochroną przed wypowiedzeniem. Ustawodawca zagwarantował im w ten sposób stałość zatrudnienia w okresie, kiedy ich szanse na zdobycie nowej pracy są ograniczone.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturą bez względu na wiek na podstawie przepisów Karty Nauczyciela lub na emeryturę w obniżonym wieku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1893 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Niezbędna pomoc dla seniora


Sędziwi rodzice zostają w swoich domostwach zdani na samych siebie, nie zawsze chcąc mówić bądź zdając sobie sprawę z faktu, że coraz gorzej radzą sobie z codziennymi obowiązkami.

Emerytury pomostowe – umowa o dzieło jak umowa o pracę?

Od dnia 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nowe obowiązki dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i jednocześnie wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których to pracach mówi ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych

Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, które ma służyć jako zabezpieczenie bytu na starość. W polskim systemie prawnym państwowa emerytura przysługuje tym, którzy osiągnęli odpowiedni wiek (kobiety 60, mężczyźni 65 lat) oraz mają udokumentowany wymagany okres zatrudnienia. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje emerytury wcześniejsze.

Fundusz Emerytur Pomostowych – nowa składka do opłacenia od 2010 r.


Od 1 stycznia 2010 r. za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, każdy pracodawca będzie musiał opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Wysokość składki będzie wynosiła 1,5% podstawy wymiaru i w całości obciąży pracodawcę.

Kiedy można otrzymać emeryturę za pracę w Grecji

Grecja, szczególnie panujący w niej klimat może przyciągnąć emigrantów na stałe. I nie ma w tym nic dziwnego, w Grecji emerytura jest bowiem wyższa niż w Polsce.

Na jakich zasadach działa grecki ZUS

W Grecji, podobnie jak w Polsce, istnieje centralny organ odpowiadający za system ubezpieczeń społecznych, na rzecz którego odprowadzane są składki.

"Polsko-kanadyjska" emerytura


W dniu 1 października 2009 roku weszła w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Dzięki niej wolno będzie łączyć staż ubezpieczeniowy z Polski i Kanady jeśli lata pracy w jednym państwie nie wystarczają do nabycia prawa do świadczenia.

Wcześniejsza emerytura dla 60 letniego mężczyzny

Czy mężczyzna, który w tym roku kończy 60 lat i jestem na zasiłku przedemerytalnym oraz który ma 35 lat pracy może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Prawo do emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Wiele osób interesuje problem uzyskania emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wcześniej istniała taka możliwość. Odpowiadamy na pytanie czy obecnie osoby opiekujące się niepełnosprawnymi uzyskają prawo do emerytury.

Kiedy pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę

Świadczenie emerytalne przyznawane jest na wniosek osoby uprawnionej lub jej pełnomocnika. W określonych przypadkach pracodawca kompletuje dokumenty i składa wniosek o emeryturę swojego pracownika do ZUS.

Emerytura za wiele lat pracy w szczególnych warunkach

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne. Mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Emerytura a praca kobiety na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Prace rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP. Mam wymagane 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę? Lat nie składkowych mam tylko 2, był to urlop wychowawczy bezpłatny.

Ponowne przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową

Czy występując o ponowne przeliczenie emerytury muszę obowiązkowo podać nowy dodatkowy rok pracy? Czy wystarczy że ten nowy rok będzie się zawierał w ostatnich 20 czy 30 latach a wskazane do obliczeń lata wskaźnika podstawy wymiaru mogę podać w myśl art. 15. Czyli 10 kolejnych z ostatnich 20 lat lub 20 dowolnie wybranych lat z ostatnich 30. Przykładowo miałem wyliczoną podstawę emerytury z lat 1995-2004 z okresu 20-letniego 1988-2007. Czy teraz występując o ponowne przeliczenie mogę podać lata 1995-2004 ale z okresu 1989-2008?

Emerytura dla nauczycieli akademickich

Emerytura nauczycieli akademickich różni się od emerytury nauczycieli, którzy nauczają w szkołach średnich lub podstawowych. Nauczycieli akademickich nie obejmuje Karta Nauczyciela.

Jaka podstawa wymiaru emerytury


Jestem na wcześniejszej emeryturze. ZUS wyliczył mi ją z 20 lat pracy (1971 - 1993). Nie jestem zadowolony z wyliczenia. Chciałbym, aby ZUS uwzględnił lata
1972 - 1981.

Wznowienie wypłaty świadczenia przedemerytalnego

W 2004 r przeszłam na świadczenie przedemerytalne. Następnie świadczenie zostało zawieszone ponieważ podjęłam pracę. Obecnie pracuję w firmie z której przeszłam na świadczenie przedemerytalne i jestem na wypowiedzeniu. Czy moje zawieszone świadczenie przedemerytalne zostanie odwieszone jak zgłoszę się do ZUS ze świadectwem pracy.

Wniosek o rekompensatę zamiast emerytury pomostowej

Rekompensata dla osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a nie spełniają warunków do uzyskania emerytury pomostowej przysługuje na podstawie złożonego przez nich wniosku do ZUS.

Czy mam prawo do wcześniejszego świadczenia emerytalnego

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne - mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Czy zwolnienie chorobowe może pozbawić wcześniejszej emerytury

Ustawa mówi że: "Zgodnie z przepisami art. 184 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - osobom urodzonym po dniu 31.12.1948 r., które w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej tj. w dniu 1.01.1999 r. posiadają wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15 letni okres pracy w szczególnych warunkach - wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy -przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego". Inny przepis odlicza dni tzw. zwolnień chorobowych z tych 15 lat i w ten sposób brakuje mi do pełnych 15 lat 1 m-c i 8 dni. Czy jest to powód do pozbawienia pracownika możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę tym bardziej że praca w szczególnych warunkach trwała również dalej po dniu 1.01.1999 r. ? czyli powyżej wymaganych 15 lat.

Emerytura za pracę w Norwegii


Proszę o wyjaśnienie następującej kwestii. Jestem na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej, mam 58 lat i mam zamiar podjąć pracę w Norwegii, kraju nie unijnym. W związku z tym, ile mogę zarabiać aby nie utracić emerytury?

Emerytura za pracę na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Pracę rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP i mam wymagane 15 lat w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę - lat nie składkowych mam tylko 2 był to urlop wychowawczy bezpłatny

Rekompensata zamiast emerytur pomostowych

Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Pracownik w wieku przedemerytalnym podlega ochronie. Nie może z nim być rozwiązana umowa o pracę. Kogo dokładnie obowiązuje szczególna ochrona?

Co robić, jesli ZUS nie uzna szczególnych warunków

Otrzymałem z Zakładu ZUS decyzje odmawiającą mi przyznania emerytury pomostowej. ZUS stwierdził, że nie pracowałem w szczególnych warunków. Co musi zawierać świadectwo pracy?

Wszystko o świadczeniach przedemerytalnych

Świadczenie przedemerytalne to pomoc finansowa dla osób o długim stażu pracy, które nie z własnej winy straciły pracę i z racji swojego wieku nie mają możliwości znalezienia nowego zatrudnienia.

W jaki sposób będzie liczona moja pensja

Jestem z 19 stycznia 1949. W momencie wejścia reformy emerytalnej miałem 25 lat pracy z tego ponad 15 lat w szkodliwych warunkach. Nie przystąpiłem do OFE. Dokumenty w ZUS-ie złożyłem 23 grudnia ub. Wg jednych urzędniczek ZUS-u emeryturę będę miał wyliczoną wg starych zasad, wg innych wg nowych (tzw. mieszaną).W momencie zapisów do OFE akwizytorzy podawali informacje powołując się na ustawę emerytalną że osoby w mojej sytuacji będą mogły wybrać sposób wyliczania emerytury (stary lub nowy). Jak to faktycznie ma być? I pytanie dodatkowe-ile czasu ma ZUS na wypłatę pierwszej emerytury licząc od daty urodzenia petenta ?

Zatrudnienie na kolei a emerytura

Od 1974 roku do 31.08.1986r. pracowałam w urzędzie poczty i telekomunikacji klasy IV i klasy V. Od dnia 15.09.1986 do chwili obecnej pracuję na kolei (w biurze). W tym roku kończę 55 lat, w miesiącu maju 2009r osiągnę okres składkowy i nieskładkowy - 35 lat. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

Inwalida wojskowy a prawo do emerytury

Mam 40 lat pracy. Jestem Inwalidą wojskowym w związku ze służbą wojskowa - III grupy. Mam 56 lat. Czy mam możliwość przejścia na emeryturę, i jakie akty prawne po nowelizacji odnoszą się do mojego przypadku.

Jak wpływa okres bezrobocia bez zasiłku na emeryturę?

Czy będąc na bezrobociu bez zasiłku można te lata doliczyć do przejścia na emeryturę ?

Umowa Polski w USA a zabezpieczenie społeczne

Od dnia 1 marca 2009 r. między Polską a Stanami Zjednoczonymi obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. Spowoduje ona uregulowanie sytuacji osób ubiegających się o emeryturę lub rentę, które podlegały ubezpieczeniu w obu krajach.

Emerytura za pracę w Holandii

Jeżeli pracowaliśmy w Holandii przez większość życia, to jak w każdym innym kraju należy nam się emerytura. Jak system emerytalny wygląda w Holandii?

Jak uzyskać brytyjską emeryturę

W Wielkiej Brytanii obowiązuje potrójny system emerytalny. Jeżeli planujemy osiedlić się w tym kraju na stałe, warto się zorientować jak będzie wyglądała nasza emerytura.

Emerytura pomostowa w niższym wieku

Zgodnie z postanowieniami ustawy o emeryturach pomostowych w niektórych przypadkach emerytura będzie przysługiwała w wieku niższym niż 55 lat. Warto sprawdzić, kto ma prawo do takiego świadczenia.

Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń


Mam pytanie co dzieje się w przypadku zbiegu prawa do emerytury pomostowej z innym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Czy jedno ze świadczeń ulega zawieszeniu?

Minimalne wynagrodzenie a wysokość emerytur

Zgodnie z  przepisami istnieje możliwość przyjmowania do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Świadczenie przedemerytalne czy renta

Nie chcę przechodzić na rentę, ale pozostać na świadczeniu przedemerytalnym przez 3 miesiące, a potem wrócić do pracy. Miałem operację. Obawiam się, że nie utrzymam się z renty. wnioskowałem o świadczenie rehabilitacyjne, ale go nie otrzymałem.

Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne


Utraciłam prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, chce starać się o świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki muszę spełniać, aby móc ubiegać się o takie świadczenie.

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Przedstawiamy katalog osób, którym przysługuje świadczenie przedemerytalne oraz wysokość świadczenia, jakie mogą uzyskać.

Od kiedy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznając świadczenie przedemerytalne działa z mocą wsteczną. Ustala bowiem świadczenie od dnia następującego po dniu złożenia wniosku.

REKLAMA