Dokumenty uprawniające do podróży
Aby móc wyjechać z dzieckiem za granicę potrzebne jest posiadanie przez dziecko dokumentu uprawniającego do przekraczania granic, czyli paszportu albo dowodu osobistego (jeśli wyjazd ma być do kraju UE). Aby jeden z tych dokumentów mógł być wydany potrzebna jest zgoda obydwojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, a także ich stawiennictwo przy składaniu wniosku paszportowego (dowodowego) i przy odbiorze wyrobionego już dokumentu.
Zgoda jednego z rodziców jest wystarczająca i konieczna w przypadku, gdy danemu rodzicowi przysługuje pełnia władzy rodzicielskiej a drugi z rodziców jest jej pozbawiony lub nie żyje, a także w sytuacji gdy przy braku porozumienia między byłymi małżonkami wyraził na to zgodę sąd rodzinny.
Zgoda małżonka rozwiedzionego
To czy zgoda małżonka rozwiedzionego jest potrzebna czy też nie, uzależnione jest od tego co orzekł sąd w wyroku rozwodowym.
Orzekając rozwód sąd postanawia także o wykonywaniu władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi eksmałżonków. Gdy sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, równocześnie pozbawiając drugiego małżonka tej władzy to uzyskanie zgody na wyjazd pozbawionego władzy rodzicielskiej małżonka nie jest konieczne.
W sytuacji gdy sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, równocześnie ograniczając władzę drugiego z małżonków do określonych obowiązków i uprawnień wszystko zależy od wskazanych uprawnień małżonka.
Natomiast w przypadku gdy sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z małżonków, ale drugi nie zostaje ani jej pozbawiony ani ograniczony – wówczas decyzja dotycząca wyjazdu musi być podjęta wspólnie, a zatem potrzebna jest zgoda współmałżonka, w sytuacji gdy osiągnięcie porozumienia między byłymi małżonkami jest niemożliwe decyzje podejmuje sąd opiekuńczy.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Dziecko i prawo