Czy starszy brat może być opiekunem
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani, ustanawia się dla dziecka opiekę. Władza rodzicielska nie przysługuje rodzicom, jeżeli:
REKLAMA
- nie żyją,
- nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych wskutek nieosiągnięcia pełnoletniości lub też wskutek ubezwłasnowolnienia,
- zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej,
- władza rodzicielska została zawieszona.
We wszystkich tych wypadkach, kiedy rodzice nie mogą sprawować władzy rodzicielskiej, sąd wyznacza opiekuna, który sprawuje opiekę.
Jakie warunki musi spełnić opiekun
Aby w ogóle myśleć o staraniu się o przejęcie opieki nad młodszym rodzeństwem, czy też innym dzieckiem, trzeba spełniać łącznie wskazane przez ustawodawcę w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym warunki:
- trzeba posiadać pełną zdolność do czynności prawnej
- trzeba posiadać pełnię praw publicznych, rodzicielskich i opiekuńczych.
Ponadto, opiekunem nie może zostać ustanowiona osoba, w stosunku do której zachodzi prawdopodobieństwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków opiekuna.
A zatem, w Pana przypadku podstawową przeszkodą jest przeszkoda wieku. Pełną zdolność do czynności prawnych będzie miał Pan dopiero w chwili osiągnięcia pełnoletniości, czyli w momencie ukończenia 18 lat. Do tego czasu nie może Pan zostać opiekunem dla młodszej siostry.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat