REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zostawienie dziecka samego w domu

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Zostawienie dziecka samego w domu
Zostawienie dziecka samego w domu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chwilowo lub na kilka godzin – to bez znaczenia. Pozostawienie dziecka samego w domu może rodzić konsekwencje prawne.

Władza rodzicielska

Jako rodzic, mamy prawny obowiązek sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz obowiązek jego wychowania.

REKLAMA

Pozostawienie dziecka bez opieki

Zdarza się nieraz, że dziecka nie mamy z kim w domu zostawić. Wiedząc, że dziecko jest odpowiedzialne i nauczone już pewnych zasad, rodzice niejednokrotnie decydują się zostawić je samo w domu bez niczyjej opieki. Problem pojawia się, gdy w trakcie nieobecności rodzica lub innego opiekuna, dochodzi do jakiegoś incydentu. Wówczas rodzic musi liczyć się z ryzykiem poniesienia konsekwencji prawnych.

Zostawienie dziecka samego w domu - jaka kara?

Wynika to z przepisów zawartych zarówno w Kodeksie karnym, jak i Kodeksie wykroczeń. W zależności bowiem od charakteru popełnionego czynu i jego okoliczności, może on zostać potraktowany jako przestępstwo lub wykroczenie.

REKLAMA

Zgodnie z art. 160 Kodeksu karnego, kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Rodzice dziecka będą odpowiadać z paragrafu drugiego tegoż przepisu, ponieważ to na nich ciąży szczególny obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem i dlatego będzie im grozić surowsza kara - kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli sprawca działa nieumyślnie, to będzie podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Z nieumyślnością mielibyśmy do czynienia np. w sytuacji, gdy zostawiamy dziecko samo w domu, choć nie zamierzaliśmy tego zrobić. Czyn jest nieumyślny bowiem wtedy, gdy sprawca popełnia go na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć. Chyba każdy kojarzy znany film komediowy, w którym chłopiec dzielnie radzi sobie sam, bo rodzice zostawili go omyłkowo samego w domu. W tej sytuacji, jego rodzice mogliby jak najbardziej odpowiadać na podstawie Kodeksu karnego, właśnie za czyn popełniony nieumyślnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność rodzica można by także rozpatrywać na gruncie art. 106 Kodeksu wykroczeń. Stanowi on o tym, że kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

REKLAMA

Ustawodawca wprowadzając ten przepis z góry przesądza, że dzieci do lat 7 są niezdolne do rozpoznania i obronienia się przed niebezpieczeństwem. Jakiekolwiek zatem dowodzenie, że dziecko do lat 7, byłoby zdolne się obronić w danych okolicznościach, jest zbędne.

„Dopuszczenie do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka to dopuszczenie do przebywania w sytuacji, czy też w warunkach, w których zachodzi prawdopodobieństwo nastąpienia ujemnego skutku (…) Niebezpieczeństwo, o jakim mowa w art. 106 k.w., powinno być oceniane w sposób obiektywny i musi być realne. Komentowany przepis nie wymaga natomiast, aby niebezpieczeństwo to było bezpośrednie, a więc charakteryzowało się wysokim stopniem prawdopodobieństwa przerodzenia się w naruszenie zdrowia człowieka (…)” (Kodeks wykroczeń. Komentarz, red. Daniluk, 2019, wyd. 2).

Czasami lepiej dmuchać na zimne i jednak nie zostawiać dziecka samego w domu. Nie tylko z uwagi na ryzyko odpowiedzialności prawnej, ale także ze zwykłej przezorności. Nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć, zwłaszcza że dziecko może z byle powodu ulec panice.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka Adwokat Pamela Opoczka

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA