Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej - opłata w 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Na czym w praktyce polega władza rodzicielska?
Dziecko aż do osiągnięcia pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską.
REKLAMA
Obejmuje ona w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Piecza to, najogólniej mówiąc, troska o rozwój fizyczny i duchowy dziecka, kierowanie nim.
Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy
Pozbawienie władzy rodzicielskiej – kiedy może nastąpić?
Pozbawienie władzy rodzicielskiej może dotyczyć zarówno jednego rodzica, jak i obojga. Sytuacje, które uzasadniają pozbawienie władzy rodzicielskiej rodzica wymienia Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Sąd pozbawia władzy rodzicielskiej, jeżeli:
- władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody;
- rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej;
- rodzice w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka.
Jeżeli jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej, to przysługuje ona drugiemu z nich.
Należy pamiętać, iż pozbawienie władzy rodzicielskiej jest najdalej idącą ingerencją we władzę rodzicielską rodzica. W niektórych sytuacjach wystarczającym może okazać się ograniczenie tej władzy bądź jej zawieszenie.
Opłata od wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej
W kwestii opłaty od wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej można uzyskać dwie różne informacje. Zgodnie z pierwszą wniosek taki wolny jest od opłat sądowych. Druga zaś mówi o tym, iż od wniosku należy uiścić opłatę. Kontrowersje wokół opłaty wynikają z przepisu art. 95 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z nim nie pobiera się opłat od wniosku będącego podstawą wszczęcia przez sąd postępowania z urzędu. Na etapie składania wniosku trudno jest jednak ocenić czy zasadne jest wszczęcie przez sąd postępowania z urzędu. Należałoby skłaniać się zatem za obowiązkiem uiszczenia takiej opłaty (Pogląd o tym, iż od wniosku w przedmiocie władzy rodzicielskiej należy się w każdym przypadku opłata sądowa znajdziemy m.in. w artykule Krystyny Mizak pt. Opłata od wniosku w przedmiocie władzy rodzicielskiej a wszczęcie postępowania z urzędu, IUSTITIA 1(3)/2011).
Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej - jaka opłata w 2020 r.?
Od 21 sierpnia 2019 r. obowiązuje wyższa opłata od wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Obecnie wynosi ona 100 zł. Wcześniej pismo podlegało opłacie w wysokości 40 zł.
Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się również od wniosku o zmianę wyroku orzekającego rozwód lub separację w części dotyczącej władzy rodzicielskiej.
Jak uiszcza się opłatę od wniosku?
Opłatę od pisma można wnieść na kilka sposobów:
- w znakach opłaty sądowej;
- przelewem na rachunek bankowy sądu;
- gotówką w kasie sądu;
- e-znakami.
Podstawa prawna:
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat