REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprowadzenie dziecka przez rodzica za granicę

 Nasz Świat
Portal dla Polaków we Włoszech
Adwokat dr Dariusz Czajka
Uprowadzenie dziecka przez rodzica za granicę. / fot. Fotolia
Uprowadzenie dziecka przez rodzica za granicę. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej słyszy się o porwaniach dzieci do innych państw czy o składaniu wniosków i skarg rodziców o wydanie uprowadzonego dziecka. Takie działania wynikają z konfliktów między rodzicami związanymi w głównej mierze z problemami małżeńskimi. Jakie przepisy regulują kwestię uprowadzenia dziecka za granicę?

Jest to konsekwencja konfliktów małżeńskich jakie toczą się pomiędzy mieszanymi małżeństwami, których zwieńczeniem jest decyzja o faktycznej separacji i wyjeździe jednego z małżonków wraz z dzieckiem do kraju rodzinnego. Jeżeli dotyczy to dziecka małoletniego a wyjazd jest bez zgody rodzica, który zostaje w miejscu dotychczasowego zamieszkania, wówczas zachodzi zjawisko zakazanego prawnie uprowadzenia dziecka za granicę.

REKLAMA

Kwestie te reguluje Konwencja Haska z 27 października 1980 r., która w art. 3 stanowi, że uprowadzenie lub zatrzymanie dziecka będzie uznane za bezprawne, jeżeli:

  1. nastąpiło naruszenie prawa do opieki przyznanego określonej osobie, instytucji lub innej organizacji, wykonywanego wspólnie lub indywidualnie, na mocy ustawodawstwa państwa, w którym dziecko miało miejsce stałego pobytu bezpośrednio przed uprowadzeniem lub zatrzymaniem, oraz
  2. w chwili uprowadzenia lub zatrzymania prawa te były skutecznie wykonywane wspólnie lub indywidualnie albo byłyby tak wykonywane, gdyby nie nastąpiło uprowadzenie lub zatrzymanie.

Proces przed sądem rodzinnym

REKLAMA

Wnioski kierowane przez sfrustrowanych rodziców do sądu najczęściej kończą się ich wygraną, bowiem sędziowie z reguły zarządzają wydanie dziecka. Jak uniknąć takiego wariantu zdarzeń? Otóż istnieje szansa, że taki proces, który toczy się przed sądami rodzinnymi pod nadzorem prokuratury i Ministerstwa sprawiedliwości zakończy się oddaleniem wniosku gdy udowodni się, że pozostanie w miejscu aktualnego pobytu razem z matką lub ojcem jest uzasadnione dobrem dziecka.

Art. 13 Konwencji daje podstawę do sformułowania tego rodzaju argumentacji, stanowiąc, że bez względu na postanowienia artykułu poprzedzającego, władza sądowa lub administracyjna państwa wezwanego nie jest obowiązana zarządzić wydanie dziecka, jeżeli osoba, instytucja lub organizacja sprzeciwiająca się wydaniu dziecka wykaże, że:

  1. osoba, instytucja lub organizacja opiekująca się dzieckiem faktycznie nie wykonywała prawa do opieki w czasie uprowadzenia lub zatrzymania albo zgodziła się lub później wyraziła zgodę na uprowadzenie lub zatrzymanie, lub
  2. istnieje poważne ryzyko, że powrót dziecka naraziłby je na szkodę fizyczną lub psychiczną albo w jakikolwiek inny sposób postawiłby je w niekorzystnej sytuacji nie do zniesienia. Władza sądowa lub administracyjna może również odmówić zarządzenia powrotu dziecka, jeżeli stwierdzi, że dziecko sprzeciwia się powrotowi oraz że osiągnęło ono wiek i stopień dojrzałości, przy którym właściwe jest uwzględnienie jego opinii. Przy ocenie okoliczności określonych w niniejszym artykule władza sądowa lub administracyjna powinna brać pod uwagę informacje dotyczące sytuacji społecznej dziecka, dostarczone przez organ centralny lub inną właściwą władzę państwa miejsca stałego pobytu.

Zobacz również: Porwania rodzicielskie - co to takiego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobro dziecka

Pojęcie dobra dziecka w rozumieniu licznych orzeczeń sądów sprowadza się do odpowiedzi na kilka istotnych pytań takich jak:

  1. W sytuacji gdy rodzice nie mogą wychowywać dziecka wspólnie, które z nich zapewni optymalne możliwości życia i rozwoju intelektualnego i fizycznego?
  2. Jakie były rzeczywiste powody wyjazdu rodzica wraz z dzieckiem do innego kraju? Innymi słowy, czy zaistniał w tym względzie stan wyższej konieczności.
  3. Jak należy ocenić dotychczasową zdolność do sprawowania opieki rodzicielskiej i kształtowania wzorów życia w rodzinie przez oboje rodziców.
  4. Czy pozostanie dziecka w aktualnym miejscu zwykłego pobytu jest dla niego rozwiązaniem optymalnym mając na uwadze możliwości jego rozwoju psychofizycznego, przy założeniu, że z przyczyn obiektywnych jak i subiektywnych rodzice nie mogą faktycznie wspólnie go wychowywać w miejscu gdzie zamieszkiwało ono przed wyjazdem.

Generalnie należy pamiętać, że kwestie związane z władzą rodzicielska i bieżącą opieką należy rozwiązywać z standardowym trybie a nie w procesie o wydanie uprowadzonego  dziecka, zatem rozpatrywanie kwestii dobra dziecka wedle konwencji haskiej winno być uzasadnione szczególnie ważnymi okolicznościami i dowodami, które uprawdopodobniłyby tezę, że wyjazd wraz z dzieckiem był  konieczny z uwagi na naganne zachowanie drugiego z małżonków a zarazem rodzica dziecka.

Zobacz też: Odebranie dziecka - jak i kiedy?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA