W braku zgody rodzica rozstrzygnięcie sądu
REKLAMA
REKLAMA
Każdy z rodziców, który nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, ma prawo samodzielnie ją wykonywać. Nie jest on zmuszony do piastowania jej wspólnie z drugą osobą. Rodzice muszą współdziałać w przypadku istotnych spraw dziecka. W braku porozumienia między rodzicami rozstrzyga sąd opiekuńczy. Sprawy są wszczynane zarówno na wniosek strony, jak i z urzędu.
REKLAMA
Opłata za wniosek jest stała i wynosi 40 złotych.
Istotne sprawy dziecka
Poprzez pojęcie „istotnych spraw dziecka” należy rozumieć takie sprawy, które nie są związane z codziennym funkcjonowaniem dziecka. Wpływają one na rozwój potomka w przyszłości.
Orzecznictwo określa dokładnie, co rozumiemy pod pojęciem „istotne sprawy dziecka”. Są to kwestie dotyczące: miejsca pobytu dziecka, zmiany nazwiska dziecka w trybie administracyjnym, wyboru szkoły, sposobu leczenia, sposobu spędzania wakacji, w tym wyjazdu za granicę, zabezpieczenia dziecku należnych mu alimentów w przypadku, gdy wyjedzie za granicę rodzic zobowiązany do alimentacji, czy też wyboru rodzica, który powinien wykorzystać urlop wychowawczy.
Jak sporządzić wniosek?
W sytuacji, gdy istnieje brak zgody jednego z małżonków, należy złożyć do sądu wniosek o zastępcze wyrażenie zgody – wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Do pisma trzeba dołączyć, m.in. odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia dziecka oraz odpis wniosku dla drugiego rodzica, który w postępowaniu pełni funkcję uczestnika. Do pisma można dołączyć również inne dokumenty w zależności od konkretnej sprawy, np. dokumentacja medyczna w przypadku baku porozumienia co do leczenia dziecka. We wniosku powinno mieścić się oznaczenie właściwego sądu, wnioskodawcy i uczestnika postępowania, a także treść rozstrzygnięcia, o jakie wnosi rodzic. W pierwszej kolejności sąd jest zobligowany do jednomyślnego rozstrzygnięcia sprawy między małżonkami.
Brak takiej działalności wymiaru sprawiedliwości może doprowadzić do rozkładu pożycia małżeńskiego.
Pobierz również: Bezpłatny wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka
Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka może być składany w każdej z tych spraw, w których rodzice nie mogą dojść do porozumienia.
Przykładowe sprawy:
- meldunek dziecka oraz jego wymeldowanie,
- zabezpieczenie należnych dziecku alimentów,
- wyjazd za granicę na stałe wraz z rozwiedzionym rodzicem
- zezwolenie sądu opiekuńczego jest wymagane w momencie, gdy rodzic, któremu w wyroku rozwodowym powierzono nadzór nad wychowaniem dzieckiem, nie złożył oświadczenia woli, w którym zgodził się na wyjazd dziecka.
- rozporządzenie majątkiem dzieci, np. przy transakcjach między dzieckiem a jednym z rodziców
- zmiana nazwiska dziecka w trybie administracyjnym
Sąd opiekuńczy może rozstrzygnąć sprawę w postępowaniu administracyjnym, gdy zastępuje ona zgodę rodziców. Orzeczenie jest oparte na przesłance dobra małoletniego dziecka. Zmiana nazwiska często ułatwia dziecku codzienne życie i funkcjonowanie.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat