Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy zasadne jest złożenie wniosku?
Wniosek może wnieść do sądu rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej w przypadku ustania przyczyn, z jakich sąd uprzednio wydał takie orzeczenie.
REKLAMA
Do przesłanek uzasadniających pozbawienie władzy rodzicielskiej należą:
- trwała przeszkoda, z powodu której władza rodzicielska nie może być sprawowana;
- nadużywanie władzy rodzicielskiej;
- rażące zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich względem dziecka.
Ponadto sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny nałożenia przez sąd na rodziców pewnych obowiązków względem dziecka, a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.
W przypadku ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.
Dlatego w uzasadnieniu wniosku należy wskazać nie tylko przesłanki, z powodu których sąd pozbawił władzy rodzicielskiej, ale także opisać w jaki sposób zmieniła się sytuacja wnioskodawcy. Warto dołączyć dowody na okoliczność ustania przyczyn uzasadniających pozbawienie władzy rodzicielskiej. Jeżeli zatem powodem był alkoholizm, jako dowód można wskazać zaświadczenie o ukończeniu terapii odwykowej.
Zobacz również: Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej
Do jakiego sądu kierować pismo?
Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich miejsca zamieszkania dziecka, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jego pobytu.
Opłata
Pismo podlega opłacie w wysokości 40 zł. Można ją wnieść w znakach opłaty sądowej, w kasie lub na rachunek bankowy sądu.
Pobierz również bezpłatny wzór wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat