Władza rodzicielska - kiedy powstaje, a kiedy wygasa?
REKLAMA
REKLAMA
Niekiedy nabycie władzy rodzicielskiej zachodzi później niż chwila urodzenia dziecka. Taka sytuacja zachodzi w przypadku uchylenia ubezwłasnowolnienia względem rodzica, osiągnięcia przez rodzica pełnoletności, uznania ojcostwa, uprawomocnienia się wyroku ustalającego ojcostwo, przywrócenia pozbawionej władzy rodzicielskiej etc.
REKLAMA
Wygaśnięcie władzy rodzicielskiej
REKLAMA
Władza rodzicielska trwa aż do osiągnięcia pełnoletności dziecka. Tak więc z chwilą uzyskania przez dziecko pełnoletności władza ta wygasa. Wygaśnięcie władzy rodzicielskiej powstaje ponadto na skutek zdarzeń naturalnych jak śmierć dziecka lub rodzica. Przyczyną wygaśnięcia władzy rodzicielskiej może być ponadto orzeczenie uchylające pochodzenie dziecka, np. zaprzeczenie ojcostwa jak również pozbawienie władzy rodzicielskiej, przysposobienie i jego rozwiązanie.
Wcześniej nie ma możliwości by rodzice mogli dziecko od tej władzy uwolnić. Nie można wydłużyć czasu trwania władzy rodzicielskiej po osiągnięciu pełnoletności. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli mimo pełnoletności dziecko nie jest w stanie samodzielnie decydować o swoich sprawach, można ustanowić opiekuna bądź kuratora po uprzednim ubezwłasnowolnieniu dziecka. Funkcje kuratora bądź opiekuna mogą pełnić też rodzice.
Z reguły z chwilą ukończenia osiemnastu lat dziecko osiąga pełnoletność. Jednak dziecko może wcześniej osiągnąć pełnoletność przez zawarcie małżeństwa i nie traci jej w razie jego unieważnienia.
Zobacz także: Władza rodzicielska- vademecum
Wygaśnięcie władzy rodzicielskiej wobec jednego z rodziców nie powoduje, że władza rodzicielska wygasa wobec drugiego z rodziców.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat