Władza rodzicielska - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest władza rodzicielska?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera definicji władzy rodzicielskiej. Art. 95 § 1 wskazuje treść tej władzy, stanowiąc, iż władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Władza rodzicielska
Władza rodzicielska po rozwodzie
W wyroku rozwodowym sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron. Jeżeli sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, to wówczas ogranicza tę władzę drugiemu z rodziców do określonych praw i obowiązków (np. do decydowania o wykształceniu dziecka, o wyjazdach zagranicznych).
Zobacz: Ustalanie ojcostwa
Sąd powierzy wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, jeżeli przedstawią oni wspólne porozumienie wychowawcze.
Zobacz również: Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?
Zobacz również: Z kim dziecko spędza święta?
Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.
Zobacz również: Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej
Jak wygląda władza rodzicielska gdy rodzice nie żyją razem?
Gdy rodzice żyją w rozłączeniu, sąd powierzając wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z nich, ogranicza władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych obowiązków i uprawnień względem dziecka.
Zobacz również: Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem?
Kiedy zwrócić się do sądu?
Zgodnie z prawem, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.
Rodzice o istotnych sprawach dziecka rozstrzygają wspólnie. W braku porozumienia między nimi każde z rodziców może zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. W takim przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek, który podlega opłacie 40 zł. Rozstrzygnięcie sądu zastępuje zgodę rodzica.
Zobacz również: Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę
Zobacz również: Bezpłatny wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka
Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej?
To pytanie zadaje sobie wielu z nas, gdy widzimy, że rodzic zaniedbuje dziecko albo je krzywdzi. Pamiętajmy, że sąd nie może rodzica ot tak pozbawić władzy rodzicielskiej. Przesłanki takiego rozstrzygnięcia zawarte są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Stanowi on, iż sąd pozbawia rodziców władzy rodzicielskiej, gdy:
- władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody,
- rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej,
- rodzice w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.
Zobacz również: Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej?
Zobacz również: Jak sporządzić wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?
Zobacz również: Pozbawienie władzy rodzicielskiej – czy od orzeczenia sądu można się odwołać?
Na czym polega zawieszenie władzy rodzicielskiej?
Czym innym od pozbawienia władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Sąd dokonuje takiego rozstrzygnięcia w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej. W praktyce do takich przypadków należą najczęściej wyjazdy rodziców za granicę i niemożność sprawowania w tym czasie rzeczywistej pieczy nad dzieckiem. Jeżeli zawieszenie władzy rodzicielskiej dotyczy obojga rodziców, dla dziecka ustanawia się opiekuna prawnego.
Zobacz również: Wyjazd za granicę a władza rodzicielska
Zobacz również: Zawieszenie władzy rodzicielskiej – jak i kiedy?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA