Nowelizacja z dnia 6 listopada 2008 r., która weszła w życie 13 czerwca 2009 r. rozstrzygnęła to zagadnienie przez wprowadzenie dwóch unormowań do art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz art. 107 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Wyrok rozwodowy
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba, że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Tak więc, małżonkowie powinny przedłożyć sądowi „porozumienie” o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Wskazane jest by to „porozumienie” zawierało wnioski dotyczące rozdzielenia bądź też nie rodzeństwa, które powinno być odpowiednio uzasadnione. Sąd zaś zważy i oceni, które z tych rozwiązań najlepiej będzie odpowiadać dobru dziecka.
Zobacz: Na czym polega ograniczenie utrzymywania kontaktów z dzieckiem?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba, że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Tak więc, obowiązek przedłożenia takiego porozumienia został również wprowadzony do art. 107 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Zobacz serwis: Władza rodzicielska