Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?
REKLAMA
REKLAMA
Tak więc przy orzekaniu rozwodu sąd musi rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków oraz miejscu zamieszkania małoletnich dzieci.
REKLAMA
Rozwód zmienia relacje między małżonkami, ale z zasady nie zmienia relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi. Prawa i obowiązki rodziców będą takie same jak przed rozwodem. Natomiast zmieni się sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, gdyż w praktyce małżonkowie po rozwodzie najczęściej nie mieszkają razem.
Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.
Zobacz: Jakie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską wydaje sąd?
Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Od tej zasady mogą być nieliczne wyjątki, np. ciężka choroba uzasadniająca celowość trwałej izolacji rodzeństwa.
Porozumienie i jego treść
REKLAMA
Treść porozumienia jest włączona do wyroku stwierdzającego rozwód. Porozumienie powinno zawierać szereg szczegółowych informacji o czterech podstawowych obszarach praw i obowiązków rodziców wobec dziecka czyli: bezpośrednia opieka nad dzieckiem i sposób kontaktowania się rodzica z dzieckiem włącznie ze spędzaniem wakacji, świąt, ferii etc., sposób podejmowania istotnych decyzji dla dziecka, sposób rozstrzygania sporów między rodzicami, wydatki na dziecko.
Z reguły sąd w przypadku przedstawienia porozumienia wychowawczego zgadza się na przedstawione porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dziećmi po rozwodzie, gdyż samo porozumienie się ze sobą rodziców jest istotne. Oczywiście nie oznacza to, ze sąd nie będzie brał pod uwagę dobra małoletnich dzieci.
Zobacz serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat