Kiedy potrzebne jest zawieszenie władzy rodzicielskiej
REKLAMA
REKLAMA
Na czym polega władza rodzicielska?
Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom i jest sprawowana, aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Władza rodzicielska obejmuje zwłaszcza prawo jak i obowiązek rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Władza rodzicielska powinna być wykonywana w taki sposób, aby nie zostało naruszone dobro dziecka oraz interes społeczny.
REKLAMA
Rodzice wychowujący dziecko obowiązani są troszczyć się o jego fizyczny i duchowy rozwój oraz przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa.
Przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej
W razie pojawienia się przemijającej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, np. ciężka choroba, sąd opiekuńczy może orzec jej zawieszenie. Istotne jest, aby przeszkoda nie miała charakteru trwałego, gdyż w takim przypadku, sąd pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Zawieszenie władzy rodzicielskiej nie jest obligatoryjne, w każdym przypadku pojawienia się przemijającej przeszkody w jej sprawowaniu.
Jedno z rodziców wyjechało na pewien czas za granicę, ale drugie z rodziców sprawuje w pełni władzę rodzicielską.
Charakter przemijającej przeszkody polega na tym, że można przewidzieć, iż nie będzie ona trwać długo, a po jej odpadnięciu rodzic będzie mógł, bez uszczerbku w relacjach z dzieckiem powrócić do wykonywania władzy rodzicielskiej w pełnym zakresie.
Zobacz również: Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem
Uchylenie orzeczenia o zawieszeniu
Zawieszenie władzy rodzicielskiej zostanie przez sąd uchylone, gdy odpadnie przyczyna jego orzeczenia.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej w stosunku do obojga rodziców rodzi konieczność ustanowienia dla dziecka opieki.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej może być również orzeczone w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA