Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej
REKLAMA
REKLAMA
Trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej
Przesłanka ta będzie polegać na niemożności sprawowania władzy rodzicielskiej przez okres czasu, który z założenia bądź będzie długi bądź nie możliwy do przewidzenia. Przykładem takiego stanu może być wyjazd za granicę jednego z małżonków na długi okres czasu, przy jednoczesnym całkowitym braku zainteresowania sytuacją dziecka, ciężka choroba połączona z umieszczeniem w odpowiedniej placówce leczniczej, osadzenie w zakładzie karnym w celu odbycia wieloletniej kary, zaginięcie jednego z rodziców.
REKLAMA
Nadużywanie władzy rodzicielskiej oraz rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodziców
Do tej formy nagannego zachowania rodziców należy zaliczyć między innymi: znęcanie się fizyczne i psychiczne nad dzieckiem, nadużywanie alkoholu przez rodziców, rozwiązły tryb życia, uchylanie się od alimentów, uprawianie przestępczego procederu, wychowywanie dziecka we wrogości do drugiego z rodziców, zamieszkanie wraz z dzieckiem z nowym partnerem, jeżeli taki układ wywiera niekorzystny wpływ na wychowanie dziecka, zmuszanie dziecka do nadmiernej pracy w domu lub pracy zarobkowej.
Zobacz również: Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem
Gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem
W sytuacji, gdy dobro dziecka jest zagrożone, sąd może zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej. O wydaniu orzeczenia sąd informuje właściwa jednostkę organizacyjną pomocy społecznej, która udziela rodzinie dziecka odpowiedniej pomocy. Jeżeli mimo udzielenia pomocy, nie ustały przyczyny umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a w szczególności, gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem, sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być także orzeczone w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa.
Pomimo pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej dziecku nadal przysługuje pełne prawo do alimentacji, a w razie śmierci dziedziczy po nich.
Sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić, gdy ustanie przyczyna, która była podstawą do jej pozbawienia.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat