Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej
Aby władza rodzicielska została przywrócona, należy wystąpić do sądu z wnioskiem o przywrócenie władzy rodzicielskiej, w którym należy uprawdopodobnić ustanie przyczyn, która była podstawą do ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej.
REKLAMA
Wnioskodawcą zazwyczaj jest rodzic, a uczestnikami drugi z rodziców oraz dziecko. Postępowanie w sprawie o przywrócenie władzy rodzicielskiej może zostać wszczęte również z urzędu.
Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej podlega rozpoznaniu w trybie nieprocesowym przez sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich, właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka.
Postanowienie o przywróceniu władzy rodzicielskiej może być wydane tylko po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd w toku postępowania bada czy ustały przyczyny będące podstawą ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej.
Wskazanie okoliczności
Wniosek musi zawierać wskazanie okoliczności faktycznych mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie tego żądania.
Należy również wskazać co było przesłanką do ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej, np. alkoholizm, choroba psychiczna, brak pracy itp. oraz wskazać, że te przyczyny ustały, np. zaświadczenie z poradni przeciwalkoholowej, świadectwa lekarskie, zaświadczenie o zatrudnieniu itp.
Zobacz również: Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej
Dowody w sprawie
Dowodem w sprawie mogą być też wszelkie środki, które będą oddziaływać na przekonanie sądu, że uwzględnione zostanie żądanie wnioskodawcy. Dowodami mogą być, np. zeznania świadków, dowody z dokumentów, wywiady środowiskowe itp. Sąd może dopuścić dowód z rodzinnego ośrodka diagnostyczno – konsultacyjnego lub innej placówki specjalistycznej co do oceny więzi uczuciowych łączących dziecko z rodzicami.
Sąd opiekuńczy musi ustalić, czy przywrócenie władzy rodzicielskiej jest celowe, czy ustanie wspomnianej przyczyny ma charakter trwały.
Sąd może także nakazać osobiste stawiennictwo osoby pozostającej pod władzą rodzicielską w celu nawiązania osobistego kontaktu i dokładniejszego wyjaśnienia sprawy.
Załączniki
Do wniosku należy dołączyć załączniki, na które wnioskodawca się powołuje, odpisy składanego pisma i odpisy załączników.
Władza rodzicielska zostaje przywrócona z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia wydanego przez sąd.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat