Władza rodzicielska a stan zdrowia
REKLAMA
REKLAMA
Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Obejmuje w szczególności obowiązek wychowania dziecka, reprezentowania go oraz sprawowania opieki nad nim oraz jego majątkiem. Możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd jest najsurowszym środkiem ingerencji w sprawowanie tej władzy.
REKLAMA
Stan zdrowia a zawieszenie władzy rodzicielskiej
Sąd może zawiesić władzę rodzicielską, gdy istnieje przemijająca przeszkoda w jej wykonywaniu. Prawa i obowiązki rodziców nie przestają istnieć, ale nie mogą być przez pewien czas realizowane. Może tak być gdy przeszkoda wynika, np. z poważnej choroby i konieczności leczenia lub rehabilitacji. Sąd wówczas wnikliwie bada konkretną sytuację mając przede wszystkim na uwadze dobro dziecka. W przypadku, gdy oboje rodziców nie może ze względu na stan zdrowia wykonywać władzy rodzicielskiej sąd ustanowi opiekuna.
Zawieszenie zostaje uchylone, gdy ustaje przyczyna zawieszenia. Decyzję o zawieszeniu sąd może podjąć z urzędu lub na wniosek.
Może być tak, że przeszkoda która miała charakter przemijający może trwać przez dłuższy czas i wtedy sąd może postanowić o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.
Stan zdrowia a pozbawienie władzy rodzicielskiej
REKLAMA
Decyzję o pozbawieniu władzy rodzicielskiej sąd podejmuje m.in. gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody, np. gdy rodzic jest przewlekle chory, przebywa w zakładzie leczniczym wskutek ciężkiej i przewlekłej choroby, czy też u rodzica występuje choroba psychiczna uniemożliwiająca wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Jeżeli ustanie przyczyna, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd może przywrócić władzę rodzicielską, jeśli dojdzie do wniosku, że jej przywrócenie jest w danych okolicznościach zgodne z dobrem dziecka.
Zobacz również: Wyjazd za granicę a władza rodzicielska
Stan zdrowia a ustanowienie rodziny zastępczej
Warunki, które muszą spełniać kandydaci na rodzinę zastępczą określa szczegółowo Ustawa o pomocy społecznej.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli osoby te spełniają pewne warunki. Jednym z nich jest to, że nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat