Wyjazd za granicę a władza rodzicielska
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. Jeżeli nastąpi brak porozumienia między nimi rozstrzyga wówczas sąd opiekuńczy.
REKLAMA
Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka
Jeśli rodzic nie zgadza się na wyjazd dziecka za granicę lub nie można uzyskać jego zgody należy zwrócić się do sądu rejonowego z wnioskiem, by sąd wyraził zgodę na wyjazd dziecka za granicę.
Wniosek taki powinien zawierać następujące elementy:
- miejsce i datę sporządzenia,
- wskazanie do jakiego sądu jest adresowany,
- wskazanie, kto jest wnioskodawcą (jeśli jest pełnomocnik to również wskazać),
- wskazanie uczestnika (drugiego z rodziców),
- tytuł (Wniosek o rozstrzygniecie o istotnych sprawach dziecka),
- treść wniosku (o co wnosi wnioskodawca),
- uzasadnienie wniosku,
- podpis.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
Uzasadniając ten wniosek należy podać okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (jeśli dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego należy załączyć zupełny odpis aktu urodzenia dziecka), jeśli został zawarty związek małżeński to również odpis skrócony aktu małżeństwa.
Poza tym do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom.
Rozstrzygnięcie sądu
Rozstrzygnięcie sądu rozwiązuje spór, zastępując zgodę jednego z rodziców. Jeśli więc orzeczenie zastępuję tylko wolę rodziców z powodu jej rozbieżności, to rodzice mogą po jej zapadnięciu powziąć wspólnie odmienną decyzję.
Bezpłatny wzór wniosku do sądu o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka do pobrania TUTAJ
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA