Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem
REKLAMA
REKLAMA
Taka sytuacja może również mieć miejsce, gdy rodzice pozostają w związku małżeńskim, ale żyją oddzielnie, np. są w separacji faktycznej lub prawnej.
REKLAMA
Sąd decydując o tym, któremu z rodziców ograniczy co do pewnych obowiązków i uprawnień władzę rodzicielską powinien wziąć pod uwagę okoliczności, które mogą wpłynąć na to, które z obojga rodziców daje lepszą gwarancję prawidłowego rozwoju dziecka.
Sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, biorąc pod uwagę zwłaszcza jego wiek. Sąd bierze pod uwagę także stopień więzi emocjonalnej z każdym z rodziców oraz to, które z nich zajmowało się dotychczas w większym zakresie jego opieką i wychowaniem.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Dla rozstrzygnięcia sądu nie jest decydująca sytuacja materialna rodziców i to, że jeden z rodziców zarabia więcej. Sąd może przyznać władzę rodzicowi, który jest mniej majętny, gdyż liczy się więź uczuciowa jaka łączy rodzica z dzieckiem.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzica co do określonych obowiązków i uprawnień następuje wtedy, jeżeli rodzice sami nie są w stanie zgodnie wykonywać władzy rodzicielskiej.
W razie wątpliwości sąd może skierować rodziców do Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego w celu wydania opinii przez biegłego psychologa uwzględniających więzi łączące rodziców z dzieckiem.
Zobacz również: Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem
Sąd w rozstrzygnięciu musi konkretnie wskazać do jakiego rodzaju spraw i obowiązków władzę rodzicielską ograniczy jednemu z rodziców. Są to, np. decyzje zmiany zamieszkania dziecka, leczenie, wybór szkoły, dodatkowe zajęcia pozaszkolne, kierunki wykształcenia, organizowanie wypoczynku, wakacji, wyjazdy za granicę itp.
Zazwyczaj również sąd określa kontakty z dzieckiem rodzica, któremu ograniczono władzę rodzicielską co do pewnych obowiązków i uprawnień.
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dziecko będzie przebywać przez jakiś czas u jednego z rodziców, a potem u drugiego i w tych okresach władza rodzicielska przysługiwałaby raz jednemu, a raz drugiemu z rodziców.
Jeżeli władza rodzicielska nie jest należycie wykonywana, sąd może orzec o jej ograniczeniu, pozbawieniu lub zawieszeniu.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat