Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej
REKLAMA
REKLAMA
Wyrok rozwodowy
Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem oraz o jego kontaktach z rodzicami.
REKLAMA
Może w związku z tym powierzyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców – wówczas ogranicza władzę drugiego rodzica tylko do określonych praw i obowiązków. Może również powierzyć władzę rodzicielską obojgu rodzicom – ma to miejsce wówczas, gdy rodzice przedstawią wspólny plan wychowawczy.
Sąd z urzędu rozstrzyga również o:
1. wysokości, w jakiej każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka;
2. sposobie korzystania przez rozwodzących się rodziców ze wspólnie zajmowanego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania po rozwodzie;
Zobacz również: Sądowy podział majątku wspólnego małżonków
Pozostałych rozstrzygnięć (o eksmisji małżonka, o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi z nich wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczania mu lokalu zamiennego, ) sąd dokonuje na wniosek strony. Na wniosek sąd rozstrzyga również o podziale wspólnego majątku małżonków, o ile takie przeprowadzenie takiego postępowania nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Czy rozstrzygnięcie sądu można zmienić
W wyroku rozwodowym znajduje się więc konkretne rozstrzygnięcie w przedmiocie rodzicielskiej władzy. Może ono być zmienione przez sąd opiekuńczy. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy:
- wymaga tego dobro dziecka;
- nastąpiła zmiana okoliczności.
Wniosek o zmianę orzeczenia
Wniosek o zmianę wyroku rozwodowego w części dotyczącej władzy rodzicielskiej należy złożyć w sądzie rejonowym. Właściwy jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania dziecka.
Postanowienie dotyczące zmiany rozstrzygnięcia w przedmiocie władzy rodzicielskiej o sąd może wydać jedynie po przeprowadzeniu rozprawy.
Sąd bierze tu pod uwagę sytuację dziecka, dotychczasowy sposób wykonywania władzy rodzicielskiej.
Zgodnie z Konwencją o prawach dziecka, kierując się celowością, przy uwzględnieniu stopnia dojrzałości małoletniego oraz charakteru sprawy opiekuńczej, właściwy sąd powinien zapoznać się ze stanowiskiem tego małoletniego, mając na względzie jego dobro.
Zobacz również serwis: Rozwód
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat