Komu przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie opieki
REKLAMA
REKLAMA
Wyznaczenie przez sąd opiekuna prawnego
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym opiekunem dziecka powinna w pierwszej kolejności zostać osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej. W braku takich osób opiekunem może być krewny lub osoba bliska dziecku lub jego rodzicom.
REKLAMA
Nie zawsze jednak ustanowienie opiekuna wśród krewnych jest możliwe.
W takim wypadku sąd opiekuńczy zwraca się o wskazanie osoby, której opieka mogłaby być powierzona do właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej albo do organizacji społecznej, do której należy piecza nad małoletnimi. Sąd może również zwrócić się o wskazanie opiekuna do placówki opiekuńczo-wychowawczej, zakładu poprawczego lub do schroniska, jeżeli dziecko przebywa w takiej placówce.
Przyznanie wynagrodzenia
Opiekun prawny małoletniego lub osoby ubezwłasnowolnionej może ubiegać się o przyznanie mu wynagrodzenia.
Wynagrodzenie może być przyznane okresowo lub jednorazowo (w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej).
Przyznanie wynagrodzenia poprzedza przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
Zadaj pytanie na Forum naszego serwisu
Kto nie może otrzymać wynagrodzenia
Nie każdy może otrzymać wynagrodzenie. Sąd nie przyznaje go, jeżeli sprawowanie opieki nad dzieckiem czyni zadość zasadom współżycia społecznego. Ma to miejsce wówczas, gdy opiekunami prawnymi dziecka są członkowie jego rodziny. Zasądzenie wynagrodzenia nie jest również możliwe, gdy sprawowanie opieki jest związane z pełnieniem roli rodziny zastępczej.
Sąd nie przyznaje wynagrodzenia w sytuacji, gdy nakład pracy opiekuna jest nieznaczny.
Wynagrodzenie przyznawane jest zarówno za sprawowanie opieki nad osobą, jak i majątkiem osoby pozostającej pod opieką.
Wysokość wynagrodzenia
Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego powinno być pokryte z majątku osoby, dla której opieka została ustanowiona. W braku takich środków wynagrodzenie wypłaca ośrodek pomocy społecznej, jest ono pokrywane z budżetu.
Wysokość wynagrodzenia ustala sąd. Jeżeli wynagrodzenie ma być wypłacane przez ośrodek pomocy społecznej, to nie może przekroczyć kwoty 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres poprzedzający dzień jego przyznania – obecnie 341 złotych. W przypadku wynagrodzeń wypłacanych z majątku osoby znajdującej się pod opieką nie obowiązują limity, jednak co do zasady wynagrodzenia takie nie powinny znacznie odbiegać od limitu ustawowego.
Wynagrodzenie za sprawowanie opieki jest zwolnione od podatku.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat