Takie założenia przewiduje projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ustawa, która ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r., przewiduje powstanie dwóch typów rodzin: rodzin pomocowych i rodzin wspierających.
Rodziny wspierające mają pomóc rodzicom, którzy mają problemy z wykonywaniem swoich obowiązków opiekuńczo-wychowawczych. Wsparcie to ma polegać na sprawowaniu opieki nad dzieckiem i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Funkcję rodziny wspierającej będą mogły pełnić rodziny z najbliższego otoczenia dziecka po odbyciu odpowiedniego szkolenia organizowanego przez gminę. Rodzina wspierająca otrzyma zwrot kosztów świadczonej pomocy, co zostanie określone w umowie z wójtem.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
Zadaniem rodzin pomocowych ma być przejęcie opieki nad dzieckiem w przypadku niedyspozycji jego rodziców zastępczych np. ze względu na chorobę czy konieczność wyjazdu. Do pełnienia roli takiej rodziny również konieczne jest przeszkolenie. Z rodzina pomocową umowę podpisze starosta.
Projekt, którym w tym tygodniu ma zając się komitet Stały Rady Ministrów, przewiduje także stopniową likwidację dużych domów dziecka oraz zakaz umieszczania w takich domach dzieci powyżej 10. roku życia.
Zobacz również serwis: Nowości prawne