Małoletni i młodociany
REKLAMA
Małoletni
REKLAMA
Pojęcie „małoletni” używane jest w prawie cywilnym. W jego rozumieniu małoletnim jest osoba, która nie ukończyła lat 18, czyli osoba, która nie uzyskała pełnoletniości. Małoletni (w zależności od wieku) nie ma bądź ma, ale w stopniu ograniczonym zdolność do czynności prawnych. Zob. pełnoletniość.
Młodociany
Pojęcie młodociany używane jest w prawie karnym i prawie pracy.
REKLAMA
W prawie karnym młodocianym jest sprawca czynu zabronionego, który w chwili jego popełnienia nie ukończył lat 21 oraz w czasie orzekania w I instancji – lat 24. Ze względu na wiek, przepisy kodeksu karnego nakazują traktować takiego sprawcę w sposób łagodniejszy, a sąd wymierzając karę musi kierować się przede wszystkim tym, żeby sprawcę wychować.
W prawie pracy przez młodocianego rozumiemy osobę, która ukończyła lat 16, ale nie przekroczyła lat 18. Osoby, które nie ukończyły lat 16 nie mogą być zatrudniane w charakterze pracownika, gdyż kolidowałoby to z ciążącym na nich obowiązkiem szkolnym. W wieku 16 lat kończy się gimnazjum i wówczas powstaje możliwość zatrudnienia młodocianego w charakterze pracownika, co reguluje dział IX Kodeksu pracy. Zob. obowiązek szkolny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat