REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opinia psychologiczna dla rodziny zastępczej

 Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Opinia psychologiczna dla rodziny zastępczej/ Fot. Fotolia
Opinia psychologiczna dla rodziny zastępczej/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uzyskanie pozytywnej opinii psychologicznej stanowi jeden z koniecznych wymogów stawianych przed kandydatami na rodziców zastępczych. Specjalistyczna opinia psychologiczna ma na celu potwierdzenie predyspozycji do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać status rodziny zastępczej?

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w art. 42 zawiera wykaz wymagań stawianych osobie lub osobom ubiegającym się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej. Regulacja ta mają charakter gwarancyjny. Określa warunki, których spełnienie daje wysoki stopień pewności, że osoba, której zostanie powierzone dziecko, będzie prawidłowo wywiązywać się ze swoich obowiązków. Weryfikacja części wymogów ustawowych następuje na podstawie opinii psychologicznej.

REKLAMA

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dziecka?

Opinia psychologiczna jako warunek konieczny ustanowienia rodziny zastępczej

Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 5 ustawy koniecznym wymogiem stawianym przed kandydatami na rodziców zastępczych jest zdolność do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Oceny powyższego kryterium dokonuje się na podstawie specjalistycznej opinii o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Zgodnie z wytycznymi ustawy wskazaną opinię wystawić może jedynie psycholog, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym. Uzyskanie pozytywnej opinii psychologicznej stanowi więc warunek konieczny do uzyskania statusu rodziny zastępczej oraz sprawowania pieczy nad powierzonym dzieckiem.

Należyte wykonywanie władzy rodzicielskiej

Kolejnym ważnym wymaganiem stawianym przed kandydatami ubiegającymi się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej, a weryfikowalnym m.in. na podstawie opinii psychologiczno-pedagogicznej, jest dawanie rękojmi należytego wykonywania powierzonych zadań. Jak wskazuje O. Trocha w publikacji pt. „Rodzicielstwo zastępcze. Komentarz do przepisów”, rękojmię tą należy rozumieć jako zespół cech charakteru i zachowania, które dają gwarancję wywiązywania się z podjętych obowiązków względem dziecka. Spełnienie tego kryterium należy oceniać w świetle celów stawianych przed rodziną zastępczą. Najważniejszym z nich jest doprowadzenie do poprawy sytuacji dziecka. Następuje to przede wszystkim poprzez zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju i wychowania, edukacji, wypoczynku, rozwoju zainteresowań oraz zaspokojenie indywidualnych potrzeb małoletniego. Zdaniem przedstawiciela doktryny oraz praktyka z zakresu opieki nad małoletnimi – M. Andrzejewskiego (publikacja pt. „Rodziny zastępcze – problematyka prawna”, Toruń 2006, s. 145), aby prawidłowo wywiązywać się z zadań rodzina zastępcza zobowiązana jest stale utrzymywać wysoki poziom moralny i mieć poczucie odpowiedzialności za los podopiecznego.

Zasiłek rodzinny 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Warunki formalne dla rodziny zastępczej

Co istotne, formalnym warunkiem utworzenia rodziny zastępczej jest uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego, zawierającego potwierdzenie: ukończenia szkolenia, o którym mowa w art. 44 ustawy, spełniania warunków i posiadania predyspozycji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru zaświadczenia kwalifikacyjnego, opinia o spełnianiu warunków do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz posiadaniu predyspozycji do sprawowania pieczy zastępczej wydawana jest na podstawie zgromadzonych dokumentów w tym przede wszystkim opinii pedagogiczno-psychologicznej. Przepisy rozporządzenia zatem jednoznacznie wskazują na decydującą rolę uzyskania pozytywnej opinii psychologicznej jako warunku uzyskania statusu rodziny zastępczej.

Opinia psychologiczna i psychologiczno-pedagogiczna

REKLAMA

Opinia psychologiczna i psychologiczno-pedagogiczna wydawane są na podstawie badań, przeprowadzanych z reguły dwukrotnie w toku procesu kwalifikacji na rodzinę zastępczą: przed oraz po odbyciu szkolenia, o którym mowa w art. 44 ustawy. Celem wskazanych badań jest weryfikacja predyspozycji osobowościowych kandydatów na rodziców zastępczych. Mogą one polegać na poddaniu osoby ubiegającej się o stworzenie rodziny zastępczej testom kwestionariuszowym, przeprowadzeniu wywiadu klinicznego, obserwacji, zastosowaniu metod projekcyjnych. Jak wskazuje K. Skarzyński w publikacji pt. „Zasady kwalifikacji kandydatów na rodziców zastępczych” (miejsce publikacji: „Problemy opiekuńczo wychowawcze”, październik 2008, nr 8 (463), s. 19.), podczas indywidualnej diagnozy powinny zostać określone m.in. motywacja kandydatów do założenia rodziny zastępczej, oczekiwania względem dziecka, relacje z innymi członkami rodziny, własne doświadczenia życiowe mogące mieć wpływ na proces wychowywania dziecka. Na ich podstawie stawiana jest diagnoza, dzięki której można poznać funkcjonowanie psychospołeczne kandydata, ocenić czy posiada odpowiednie kwalifikacje podmiotowe oraz dokonać trafnego doboru rodziny dla konkretnego dziecka (vide: I. Łucka i in., Zastępcze środowisko rodzinne – dylematy i nadzieje, [w:] Psychiatria 2010, t. 7, nr 6.)

Opinia psychologiczna jest ważnym narzędziem pozwalającym na dokonanie oceny predyspozycji oraz motywacji ludzi dążących do sprawowania funkcji rodziny zastępczej. Na jej podstawie możliwe jest wyeliminowanie kandydatów, którzy nie dają gwarancji należytego sprawowania pieczy nad dziećmi. Jej rola w procesie ustanawiania rodziny zastępczej jest tak istotna z punktu widzenia dobra dziecka, że ustawodawca uczynił pozytywną opinię psychologiczną warunkiem koniecznym do uzyskania statusu rodziny zastępczej. 

Adopcja a rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza- vademecum

Autor: Agata Aksanowska, aplikant adwokacki, Kancelaria Radców prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA