Piecza zastępcza. Od 15 stycznia 2025 r. szykują się zmiany. Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej. [Projekt ustawy]
REKLAMA
REKLAMA
- Piecza zastępcza. Od 15 stycznia 2025 r. szykują się zmiany
- System pieczy zastępczej
- Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej
W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Chodzi o wprowadzenie przepisów mających na celu zapewnienie odpowiednich warunków przetwarzania danych osobowych, znajdujących się w rejestrze prowadzonym przez ministra właściwego do spraw rodziny.
REKLAMA
Piecza zastępcza. Od 15 stycznia 2025 r. szykują się zmiany
REKLAMA
Jak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac, projekt ten ma na celu umożliwienie sądom dostępu do danych z Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej, który rozpocznie działalność 15 stycznia 2025 r. Dla przypomnienia, 3 października 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała obwieszczenie w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających prowadzenie rejestru pieczy zastępczej. Jak wynika z informacji dołączonych do celów projektu, system ten jest gotowy i zasilany danymi przez powiaty.
Warunkiem korzystania z Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej przez sądy jest nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która umożliwi połączenie rejestru ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej z systemami informatycznymi ministerstwa sprawiedliwości, z których korzystają sądy/sędziowie. Zdaniem projektodawców, zmiany te przyczynią się do usprawnienia procedur związanych z ustanawianiem pieczy zastępczej poprzez lepszą wymianę informacji o wolnych miejscach w pieczy zastępczej na terenie kraju.
Sąd, przed umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, będzie uzyskiwał dane o możliwych wolnych miejscach, a następnie po uzgodnieniu z właściwym starostą lub osobą przez niego upoważnioną, będzie dokonywał rezerwacji miejsca za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu ustawy jest resort rodziny. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, to IV kwartał 2024 r. 26 listopada 2024 r. projekt został skierowany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.
System pieczy zastępczej
Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, system pieczy zastępczej to zespół osób, instytucji i działań mających na celu zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców. Chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, które wykonują zadania w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, a także o placówki wsparcia dziennego, organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne, ośrodki adopcyjne oraz podmioty, którym zlecono realizację zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej
W Centralnym Rejestrze Pieczy Zastępczej mają być gromadzone wszelkiego rodzaju informacje dotyczące rodzin w pieczy. Dostęp do rejestru mają mieć m.in. sędziowie rodzinni na etapie powierzania kandydatom pieczy zastępczej nad dziećmi. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rejestr ten obejmuje:
- wykaz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, oraz osób opuszczających rodzinną pieczę zastępczą jako niepełnoletnie, z podziałem na dzieci umieszczone lub przebywające w poszczególnych formach rodzinnej pieczy zastępczej oraz poszczególnych formach instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz na osoby i osoby opuszczające rodzinną pieczę zastępczą jako niepełnoletnie, przebywające w poszczególnych formach rodzinnej pieczy zastępczej i poszczególnych formach instytucjonalnej pieczy zastępczej;
- wykaz osób posiadających pozytywną lub negatywną wstępną kwalifikację do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka;
- wykaz kandydatów zakwalifikowanych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka;
- wykaz rodzin zastępczych z podziałem na rodziny zastępcze spokrewnione, niezawodowe i zawodowe;
- wykaz rodzinnych domów dziecka;
- wykaz placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych;
- wykaz osób usamodzielnianych.
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U.2024.177 t.j.)
Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (UD166)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA