Czy rodzina zastępcza może uzyskać alimenty od biologicznych rodziców?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzeciw rodziców biologicznych
W przypadku, gdy rodzice biologiczni nie chcą dobrowolnie wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego, rodzice zastępczy mogą złożyć w imieniu dziecka pozew o alimenty. Rodzice zastępczy reprezentują dziecko w postępowaniu przed sądem.
REKLAMA
Pozew składa się we właściwym sądzie rejonowym dla miejsca zamieszkania dziecka lub rodziców biologicznych. Wybór właściwego sądu należy do osoby, która składa pozew – w tym wypadku do rodziny zastępczej.
Co musi się znaleźć w pozwie o alimenty?
• dane osoby domagającej się alimentów - dziecka i reprezentujących go rodziców zastępczych
• dane osoby, od której domagamy się alimentów
• wysokość żądanej kwoty wraz z uzasadnieniem - należy w tym miejscy wskazać jakie możliwości finansowe oraz majątkowe posiada pozwana przez nas osoba
• wysokość alimentów, których żądamy pomnożona przez 12 miesięcy
Jakie dokumenty muszą zostać dołączone do pozwu?
• odpisy pozwu stron biorących udział w postępowaniu
• odpisy postanowienia o ustanowieniu rodziny zastępczej
• dokumenty potwierdzające żądanie alimentów, czyli zaświadczenia dotyczące kosztów utrzymania i wychowania dziecka, a także zaświadczenia dotyczące wysokości zarobków oraz zadłużeń rodziców zastępczych
• należy również dołączyć opis stanu majątkowego rodziców biologicznych – jeżeli mamy o nim jakąś wiedzę.
Zobacz: Jakie są rodzaje rodzin zastępczych?
Pozew i rozprawa przed sądem
REKLAMA
Pozew wraz z pozostałymi dokumentami składa się do sądu. Można go również przesłać pocztą. Sąd zawiadamia strony o terminie i miejscu rozprawy oraz doręcza pozwanemu odpis pozwu. Zobowiązuje go również do złożenia zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów.
Rodzic biologiczny ma prawo odpowiedzieć na pozew i ustosunkować się do niego, a także przedstawić dowody na potwierdzenie swojego stanowiska – często odmiennego od zawartego w pozwie. Odpis tego pisma jest doręczony rodzinie zastępczej.
Sąd wyznacza rozprawę, na którą wzywa rodziców biologicznych lub ich przedstawiciela oraz rodzinę zastępczą. W trakcie rozprawy możliwe jest zawarcie ugody, czyli porozumienia, które zostaje wpisane do protokołu.
Ugoda pomiędzy stronami ma takie samo znaczenie jak wyrok.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat