Podział kompetencji między rodziną zastępczą a rodzicami
REKLAMA
REKLAMA
Kompetencje rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczo - wychowawczej
Do rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczo – wychowawczej należy bieżąca piecza nad małoletnim, w tym jego wychowanie oraz reprezentowanie w dochodzeniu przed sądem wszelkich świadczeń przeznaczonych na zaspokajanie jego potrzeb i ich egzekwowanie, np. alimenty, renta na rzecz dziecka.
REKLAMA
Kompetencje rodziców
Rodzice zachowują takie obowiązki jak: piecza nad dzieckiem (ale nie bieżąca), np. wybór szkoły dla dziecka, leczenie, zarząd majątkiem dziecka oraz reprezentowanie dziecka we wszystkich bieżących sprawach z wyłączeniem dochodzenia świadczeń na utrzymanie.
Zobacz również serwis:Dziecko i prawo
Obowiązek i prawo dochodzenia alimentów na rzecz małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo – wychowawczej powierzonego ich pieczy ma zastosowanie również wówczas, gdy rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej.
Podział obowiązków
Podział obowiązków między rodziną zastępczą lub placówką opiekuńczo – wychowawczą a rodzicami obowiązuje bez potrzeby wypowiadania się w tym względzie sądu opiekuńczego. Sąd opiekuńczy może postanowić inaczej w postanowieniu zawierającym zarządzenie umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo – wychowawczej lub w postanowieniu wydanym później. Sąd może więc rozkład kompetencji rozszerzyć lub ograniczyć, np. gdy ingerencja sądu wynikała z rażącego zaniedbywania przez rodziców procesu leczenia dziecka lub terapii, wówczas należy uznać, że w interesie dziecka jest, aby reprezentowanie w tym zakresie nie należało do rodziców.
Zobacz również: Adopcja
Przedstawiony podział obowiązuje od chwili faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo – wychowawczej, a nie od chwili uprawomocnienia się orzeczenia.
Sprawy doboru rodzin zastępczych oraz współdziałania sądów opiekuńczych z organami administracji państwowej w tych sprawach, a także zakresu i form pomocy Państwa na rzecz dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych i zasady odpłatności rodziców za pobyt ich dzieci w tych rodzinach oraz postępowanie w tych sprawach - regulują odrębne przepisy.
Jeżeli dziecko zostało umieszczone u osoby trzeciej na podstawie umowy rodziców z tą osobą to regulacje te nie znajdą zastosowania.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA