Kto i jak może zostać rodziną zastępczą
REKLAMA
REKLAMA
Właściwym do wydania postanowienia w sprawie opiekuńczej dotyczącej dziecka jest Sąd w miejscu zamieszkania tego dziecka, a nie w miejscu zamieszkania kandydatów na rodzinę zastępczą. Za miejsce zamieszkania dziecka przyjmuje się to miejsce, w którym dziecko zamieszkiwało wraz z rodzicami.
REKLAMA
Warunki wobec kandydatów na rodzinę zastępczą
Warunki, które muszą spełniać kandydaci na rodzinę zastępczą określa szczegółowo Ustawa o pomocy społecznej.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli osoby te spełniają następujące warunki:
1. dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej;
2. mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3. korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
4. nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczeni we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona;
5. wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu;
6. nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim;
7. mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania;
8. uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Powyższe warunki wymagane są zarówno w odniesieniu do kandydatów spokrewnionych z dzieckiem, jak i z nim niespokrewnionych.
REKLAMA
Kandydaci do pełnienia funkcji niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej muszą obowiązkowo uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez ośrodek adopcyjno- opiekuńczy, natomiast nie jest to warunek konieczny dla rodzin spokrewnionych, które mogą – jeśli jest taka konieczność – brać udział w szkoleniu już po umieszczeniu dziecka w rodzinie.
Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów, na wniosek Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania kandydatów przeprowadza wywiad środowiskowy.
Jeśli warunki formalne zostały spełnione kandydaci skierowani zostają na szkolenie grupowe. Jednocześnie przeprowadzane są rozmowy z pedagogiem i psychologiem lub badania psychologiczne.
Po rozpatrzeniu sprawy na posiedzeniu jawnym (z udziałem wnioskodawcy i uczestników) Sąd wydaje postanowienie o ustanowieniu rodziny zastępczej w osobach wnioskodawców oraz o umieszczeniu w niej dziecka. Ustanowiona przez Sąd rodzina zastępcza – na własny wniosek – może ubiegać się o pomoc pieniężną.
Warto kontaktować się w tych sprawach z powiatowymi centrami pomocy rodzinie, ośrodkami pomocy społecznej, z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi oraz organizacjami pozarządowymi.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat