Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych
REKLAMA
REKLAMA
Zbyt mało środków własnych
Niestety często zdarza się, że powiaty nie korzystają z tej możliwości z powodu zbyt małych środków we własnych budżetach.
REKLAMA
Rada sama może ustalić wysokość pomocy
Jednak, aby otrzymać wyższą pomoc należy spełnić pewne warunki określone przez uchwałę rady powiatu, co wprowadziła ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. nr 221, poz.1783), która obowiązuje od ponad pół roku. Każda rada ma kompetencje do tego, aby samodzielnie ustalić wysokość pomocy.
Zobacz też: Pomoc społeczna
Jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej
Przykładem powiatu, który korzysta z możliwości jaką daje zmiana ustawy jest powiat wrocławski. Gdzie pomoc dla jednego wychowanka rodzinnego domu dziecka nie wynosi już 560zł., ale 710zł. Stało się tak na mocy decyzji Rady Powiatu, która przekazała dodatkowe fundusze ze środków własnych.
Natomiast w Warszawie i Poznaniu rodziny zawodowe otrzymują możliwie najwyższą pomoc. Dostając od 95% - 160% kwoty podstawowej. Korzystają także bezpłatnie z komunikacji miejskiej i obiektów sportowych.
Kwota podstawowa wynosi 1647zł. Rodziny zastępcze otrzymują tylko pewien jej
procent. To jak wysoki on jest zależy od dwóch czynników:
- typu rodziny zastępczej
- wieku wychowanka
Potrzeba więcej czasu
Zmiana ustawy o pomocy społecznej daje nową możliwość przyznawania wyższej pomocy dla rodzin zastępczych. Niestety do tej pory w wielu powiatach rodziny zastępcze spełniające wymagane warunki nie otrzymują podwyższonej kwoty wynagrodzenia.
Niewykluczone, że dopiero jak z biegiem czasu ukształtuje się odpowiednia praktyka to powiaty chętniej będą sięgać do własnych budżetów.
Zobacz też: Adopcja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat