Zagrożone przemocą dzieci będą zabierane rodzicom
REKLAMA
REKLAMA
Konsultacja z lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym, lub policjantem
Jeżeli pracownik socjalny po konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym, lub policjantem stwierdzi, że życie lub zdrowie dziecka jest zagrożone to będzie on mógł zabrać je biologicznym rodzicom i umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej. Osoba z którą pracownik socjalny konsultował swoja decyzję o zabraniu dziecka powinna podzielić jego opinię.
REKLAMA
Obowiązek zawiadomienia sądu
Jednocześnie w przypadku zabrania dziecka jego dotychczasowym opiekunom pracownik socjalny będzie musiał powiadomić sąd o swojej decyzji w ciągu doby od zaistniałej sytuacji. Następnie o losie dziecka zdecyduje sąd w oparciu o zebrany materiał dowodowy. Dziecko zostanie w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej, albo wróci do swoich dotychczasowych rodziców.
Dobro dziecka
Zasada dobra dziecka jest naczelną zasadą w prawie rodzinnym. Sąd decydując o losie dziecka kieruje się dobrem dziecka. Nowe przepisy mają zapewnić błyskawiczną reakcję państwa na sytuacje patologiczne w rodzinach. Odbieranie dzieci jest orężem w rękach pracowników socjalnych w walce z patologiami w rodzinie. Zbieranie dzieci będzie miało miejsce w sytuacjach skrajnych, kiedy nie pracownik socjalny uzna, że nie ma innego wyjścia na uchronienie młodego człowieka przed przemocą w rodzinie.
Warto wspomnieć, że już wkrótce dzieci odebrane opiekunom przez pracowników socjalnych będą trafiały do rodzinnych domów dziecka, gdyż obecnie państwo odchodzi od modelu sprawowania opieki przez domy dziecka na rzecz rodzinnych domów dziecka
Zadaj pytanie: Forum prawników
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA