Dziecko w Internecie

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Jak chronić dziecko przed niebezpieczeństwem w Internecie?
Internet to w dzisiejszych czasach nie tylko miejsce na spotkania ze znajomymi czy narzędzie, gdzie możemy zapłacić rachunki i zrobić zakupy. To także olbrzymie źródło rozrywki i wiedzy, którego nie możemy odmawiać naszym dzieciom. Jak je chronić przed niebezpieczeństwami tych nieograniczonych możliwości?

Istnienie nieograniczonych możliwości sprawia, że Internet jest najpopularniejszym w dzisiejszych czasach narzędziem techniki. Z nowych technologii trzeba jednak umieć korzystać. Internet ma bowiem dobre i złe strony, a naszym zadaniem jest łagodzić, albo wręcz eliminować te złe, przede wszystkim w trosce o nasze dzieci.

Na jakie zagrożenia może trafić nasze dziecko

Dziecko, szczególnie to młodsze, jest niejako bezwolnym użytkownikiem sieci. Nie jest jeszcze w stanie dokładnie odróżnić korzyści od zagrożeń, dlatego jest też najczęstszym obiektem ataku. Surfując po Internecie, małoletni może natknąć się przede wszystkim na przestępców, oszustów i wyłudzaczy, którzy wykorzystując niewinność naszych pociech będą próbować nimi manipulować. Kolejną grupą zagrożeń jest przestępczość pedofilska, występująca głównie na czatach, forach internetowych i portalach internetowych. Wchodząc na niektóre strony internetowe często jesteśmy obligowani do zainstalowania jakiegoś oprogramowania, które często okazuje się szkodliwe lub zabójcze dla komputera. Mogą to być wirusy, czy oprogramowanie szpiegowskie, które bez wiedzy użytkownika instalują się na jego komputerze i są wykorzystywane przez ich twórców do przeglądania danych, przechwytywania haseł czy numerów kart kredytowych i kont bankowych. O ile my dorośli o tym wiemy, o tyle nasze dziecko już niekoniecznie. Dlatego pierwszą i podstawową zasadą jest to, aby z dzieckiem rozmawiać. Nic nie zabezpieczy dziecka bardziej, niż jego własna wiedza na temat zagrożeń czyhających na niego w sieci. Musimy dziecku wytłumaczyć, jakie będą negatywne konsekwencje podania danych osobistych czy adresowych, czy też kliknięcia w ikonkę „kup”.

W jaki sposób zapobiegać

Jednym z podstawowych narzędzi mających chronić dzieci przed zagrożeniami Internetu są filtry rodzinne, znajdujące się niemalże na każdym większym polskim portalu. Jego włączenie powoduje, że wyszukiwarka w spisie stron pominie te strony, które mogą zawierać treści wulgarne czy pornograficzne. Filtry te działają jednak automatycznie, a dynamika rozwoju tego typu witryn jest tak duża, że niestety nie gwarantują one 100 – procentowej ochrony.

Kolejnym dobrym narzędziem są programy typu „Parental Control”. Mają one za zadanie przede wszystkim umożliwić rodzicom cenzurowanie dostępu do Internetu. Mają jednak wiele innych funkcji, takich jak blokowanie możliwości instalowania nowych programów, czy kontrolowanie czasu, jaki dziecko spędza przed komputerem. Można też hasłem zabezpieczać ustawienia przeglądarki w taki sposób, że np. dziecko nie będzie mogło wykasować historii odwiedzanych witryn, dzięki czemu będziemy wiedzieć, w jaki sposób dziecko surfowało po Internecie.

Podsumowując należy stwierdzić, że coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu, coraz więcej rzeczy są one także w stanie wykonać samodzielnie – jak wiadomo, dzieci szybko się uczą, a jeżeli jeszcze mają do pomocy starsze rodzeństwo... naprawdę trudno jest nad tym zapanować. Dlatego rozmowa z dzieckiem to podstawa. Może warto rozważyć także sytuację, kiedy Internet będzie nagrodą za dobry stopień, czy posprzątanie pokoju. W każdym jednak przypadku, już od najmłodszych lat musimy uświadamiać nasze dziecko o istniejących zagrożeniach i sposobach ich rozwiązywania.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...