„Niebieskie karty” – jakie zmiany?
REKLAMA
REKLAMA
Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
REKLAMA
Procedura „Niebieskie Karty”
Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Nowelizacja rozszerza stosowanie procedury „Niebieskich Kart” na inne służby. Poza Policją i Ośrodkiem Pomocy Społecznej, do stosowania podobnych procedur zostają zobowiązane: placówki ochrony zdrowia, oświaty, gminne komisje ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.
Zobacz: Jak przebiega odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie?
Przedstawiciele podmiotów, realizują procedurę „Niebieskie Karty” w oparciu o zasadę współpracy i przekazują informacje o podjętych działaniach przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego.
REKLAMA
Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, procedurę „Niebieskie Karty” oraz wzory formularzy „Niebieska Karta” wypełnianych przez przedstawicieli podmiotów realizujących procedurę „Niebieskie Karty”, mając na uwadze skuteczność działań wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie i dobro tych osób. Aktualnie są dopracowywane rozporządzenia wykonawcze do realizacji procedur przez służby. Na chwilę brak odpowiednich aktów wykonawczych do znowelizowanej ustawy wymusza postępowanie według dotychczasowego schematu działań.
Zobacz serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat