Jak przebiega odebranie dziecka w związku z przemocą w rodzinie?
REKLAMA
REKLAMA
Kto podejmuje decyzje
Funkcjonariusz wspólnie z pracownikiem socjalnym, lekarzem lub ratownikiem medycznym lub pielęgniarką podejmuje decyzję o odebraniu dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. W przypadku braku jednomyślności wśród osób, ostateczną decyzję o odebraniu dziecka podejmuje pracownik socjalny.
REKLAMA
Przebieg czynności
REKLAMA
Z przebiegu wykonanych czynności, funkcjonariusz sporządza notatkę urzędową. Projekt rozporządzenia określa również sposób dokumentowania wykonanych czynności oraz zakres niezbędnych informacji jakie zawarte zostaną w notatce urzędowej. Notatkę funkcjonariusz przekazuje bezpośredniemu przełożonemu, który następnie przekazuje jej kopie do sądu opiekuńczego oraz właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.
Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej. Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).
Zobacz również: Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka
Rola Policji
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej przygotował projekt rozporządzenia w sprawie procedury postępowania Policji przy wykonywaniu czynności odebrania przez pracownika socjalnego dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia jego życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie oraz sposobu dokumentowania tych czynności.
Projekt m.in. przewiduje, że wezwanie Policji przez pracownika socjalnego do wykonywania czynności odebrania dziecka z rodziny nastąpi na wniosek złożony w dowolnej formie.
Wykonywanie przez Policję czynności związanych z interwencją pracownika socjalnego w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie, polega na zapewnieniu bezpieczeństwa osobistego dziecku oraz pracownikowi socjalnemu, a także dostępu do miejsca wykonywania obowiązków służbowych i porządku w tym miejscu. Policja wykonując czynności zapewnia bezpieczeństwo również innym uczestnikom postępowania obecnym w miejscu wykonywania czynności, mając w szczególności na względzie poszanowanie godności tych osób oraz konieczność udzielenia dziecku skutecznej pomocy. W razie potrzeby udziela pierwszej pomocy i wzywa pogotowie ratunkowe, a także w zakresie swoich kompetencji ocenia stopień zagrożenia życia lub zdrowia dziecka i wspólnie z lekarzem, lub ratownikiem medycznym, lub pielęgniarką uczestniczy w podjęciu przez pracownika socjalnego decyzji o odebraniu dziecka.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA