Telefon w sprawie zaginionych dzieci 116 000
REKLAMA
REKLAMA
Numer 116 000 jest jednym z trzech bezpłatnych numerów powstałych z inicjatywy Komisji Europejskiej o charakterze społecznym, identycznych w całej Europie, rozpoczynających się prefiksem 116. Ponadto, działają również inne usługi: 116 111 – dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje; 116 123 – dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym oraz właśnie 116 000.
REKLAMA
Telefon 116 000 jest czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Dzwonić można bezpłatnie z terenu całego kraju: z każdej komórki i każdego telefonu stacjonarnego.
Przy telefonie dyżurują specjaliści Fundacji ITAKA, którzy wspierają rodziny zaginionych na każdym etapie poszukiwań. Prowadzą mediacje w przypadku ucieczki nastolatka z domu, organizują poszukiwania i nagłośniają sprawę w mediach. Udzielają też kompleksowej pomocy prawnej, socjalnej i psychologicznej. Współpracują z policją, strażą miejską, miejskimi firmami transportowymi, korporacjami taksówkarskimi, a nawet konsulatami i ambasadami oraz organizacjami w Polsce i Europie, które mogą pomóc w odnalezieniu dzieci.
Dzień 25 maja jest Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego. Od 5 lat organizowany jest także w Polsce. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki.
Zobacz również: Rodzic wywozi dziecko za granicę - co robić?
Osoba NN
Jeśli nie jest znana tożsamość osoby odnalezionej należy przeszukać Bazę Danych Osób Zaginionych oraz powiadomić policję. Za pomocą bazy można sprawdzić, czy osoba NN nie jest przypadkiem poszukiwana jako osoba zaginiona. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę znane kryteria, np. płeć, wzrost, przypuszczalny wiek.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.zaginieni.pl/nowy-telefon-itaki-116-000 .
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA