Czy dopalacze są legalne?
REKLAMA
REKLAMA
Czym są „dopalacze”?
Termin dopalacze nie jest określeniem naukowym, stosuje się go potocznie, nazywając w ten sposób grupę różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym.
REKLAMA
Sprzedaż dopalaczy odbywa się w specjalnych sklepach „smart shops” oraz w sklepach internetowych.
Czy dopalacze są legalne w Europie?
Poziom kontroli poszczególnych substancji wchodzących w skład dopalaczy różni się w poszczególnych krajach. Są państwa, które charakteryzuje bardziej liberalne podejście w tej kwestii, takie jak chociażby Wielka Brytania. Istnieją też takie, które bardzo restrykcyjnie podchodzą do „dopalaczy” i w których duża ilość tych substancji jest zakazana. Tak jest m. in. w Szwecji, Belgii, Irlandii.
Zobacz również: Jak pomóc dziecku, które używa dopalaczy
Problem legalności „dopalaczy w Polsce”
W Polsce część substancji wchodzących w skład „dopalaczy” znalazła się na liście substancji nielegalnych.
Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii kontrolą została objęta BZP (N-benzylopiperazyna). Substancja ta najczęściej ma postać białego proszku, tabletek lub kapsułek.
Od 8 maja 2009 r. zgodnie z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. objęte kontrolą są:
- substancja o nazwie JWH-018;
- Leonotis Leonurus (roślina ta występuje jako składnik gotowych mieszanek ziołowych przeznaczonych do palenia);
- Calea Zacatechichi (pojawia się jako składnik mieszanek ziołowych);
- Argyreia nervosa (powój hawajski).
Z dniem 25 czerwca 2010 r. na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2010 r. na liście substancji zakazanych znalazł się również mefedron.
Na liście substancji objętych kontrolą znajduje się również szałwia wieszcza (Salvia divinorum) oraz kratom (sprzedawany w formie kapsułek Złoty kratom).
Źródło: Akcja informacyjno-edukacyjna Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii „Dopalacze mogą Cię wypalić. Poznaj fakty”.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat