Krzywdzenie dziecka w rodzinie
REKLAMA
REKLAMA
Oprócz przestępstwa znęcania się fizycznego lub psychicznego nad osobą najbliższą sprawujący opiekę nad dzieckiem mogą dopuszczać się także innych przestępstw i wykroczeń.
REKLAMA
Rozpijanie małoletniego
Przestępstwem jest dostarczanie małoletniemu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia. Sprawca, który dopuszcza się rozpijania dziecka podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Porzucenie małoletniego
Ma miejsce wtedy, gdy osoba, na której ciąży obowiązek troszczenia się o dziecko w wieku poniżej 15 lat, porzuca je. W rzeczywistości dziecko jest pozostawione same sobie bez możliwości uzyskania potrzebnej pomocy. Sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli w wyniku porzucenia dziecko umiera, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.
Narażenie na niebezpieczeństwo
Sprawcy przestępstwa narażenia osoby, nad którą ma obowiązek sprawowania opieki, na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Narażenie może polegać na przykład na pozostawieniu małego dziecka przy otwartym oknie na wysokości.
Zobacz również: Znęcanie się nad członkiem rodziny jest przestępstwem
Zgwałcenie
Kodeks karny stanowi, że sprawca, który dopuszcza się zgwałcenia wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry albo wobec małoletniego poniżej lat 15, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Jeżeli czyn został dokonany ze szczególnym okrucieństwem sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.
Wykroczenia
Kodeks wykroczeń wymienia tez inne naganne czyny sprawujących opiekę nad dzieckiem. Karze podlega rodzic, który dopuszcza do przebywania dziecka na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego.
Niedopuszczalne jest również dopuszczenie do przebywania dziecka w wieku do lat 7 w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka.
Zobacz również serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat