Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka

Żaneta Urawska
rozwiń więcej
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka należy wzywać na interwencję policję.
Informacja na temat sytuacji krzywdzącej dla dziecka może trafić do sądu w różny sposób. Jednym ze źródeł może być informacja pochodząca od osoby trzeciej, która wie o tej sytuacji. Prawo karne, jak i cywilne przewiduje obowiązek zawiadomienia odpowiednich organów państwowych o sytuacji krzywdzenia dziecka.

Postępowanie karne w przypadkach krzywdzenia dzieci

Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Szczególny obowiązek ciąży na instytucjach, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa może złożyć każdy, kto wie o tym, że miało ono miejsce. Zawiadomienie takie składa się w prokuraturze rejonowej lub na policji. Dowodami w sprawie mogą być: zeznania świadków, obdukcje, zaświadczenia lekarskie, dokumenty, zdjęcia, dowody rzeczowe etc.

Osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie w ciągu sześciu tygodni powinna zostać powiadomiona o wszczęciu postępowania karnego albo o umorzeniu.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka należy wzywać na interwencję policję.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Postępowanie w sądzie rodzinnym i opiekuńczym w przypadkach krzywdzenia dzieci

Jeżeli osoba trzecia zauważyła sygnały, które mogą świadczyć o krzywdzie dziecka i jest zaniepokojona tą sytuacją, może napisać do sądu wniosek o wgląd w sytuację dziecka.

Złożenie wniosku o wgląd w sytuację dziecka jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeżeli nie ma się pewności, że dziecku dzieje się krzywda. Właściwy do rozpatrzenia sprawy jest sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich. Zawiadomienie nie wymaga żadnej szczególnej formy pisma procesowego. W piśmie nie trzeba wnosić o pozbawienie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej. Należy tylko opisać sytuację, która zaniepokoiła osobę, podać dane personalne dziecka oraz adres rodziny. Można wskazać dowody, którym powinien przyjrzeć się sąd, rozpatrując sprawę.

Zawiadomienie jest zwolnione od kosztów sądowych. Efektem postępowania prowadzonego w sądzie na wniosek może być m.in. ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej rodziców dziecka.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...