Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie karne w przypadkach krzywdzenia dzieci
Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Szczególny obowiązek ciąży na instytucjach, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.
REKLAMA
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa może złożyć każdy, kto wie o tym, że miało ono miejsce. Zawiadomienie takie składa się w prokuraturze rejonowej lub na policji. Dowodami w sprawie mogą być: zeznania świadków, obdukcje, zaświadczenia lekarskie, dokumenty, zdjęcia, dowody rzeczowe etc.
Osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie w ciągu sześciu tygodni powinna zostać powiadomiona o wszczęciu postępowania karnego albo o umorzeniu.
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka należy wzywać na interwencję policję.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Postępowanie w sądzie rodzinnym i opiekuńczym w przypadkach krzywdzenia dzieci
Jeżeli osoba trzecia zauważyła sygnały, które mogą świadczyć o krzywdzie dziecka i jest zaniepokojona tą sytuacją, może napisać do sądu wniosek o wgląd w sytuację dziecka.
REKLAMA
Złożenie wniosku o wgląd w sytuację dziecka jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeżeli nie ma się pewności, że dziecku dzieje się krzywda. Właściwy do rozpatrzenia sprawy jest sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich. Zawiadomienie nie wymaga żadnej szczególnej formy pisma procesowego. W piśmie nie trzeba wnosić o pozbawienie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej. Należy tylko opisać sytuację, która zaniepokoiła osobę, podać dane personalne dziecka oraz adres rodziny. Można wskazać dowody, którym powinien przyjrzeć się sąd, rozpatrując sprawę.
Zawiadomienie jest zwolnione od kosztów sądowych. Efektem postępowania prowadzonego w sądzie na wniosek może być m.in. ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej rodziców dziecka.
Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA