Kiedy pracownik socjalny może zabrać dziecko
REKLAMA
REKLAMA
Świadek przemocy w rodzinie
Na szczególne uwzględnienie zasługuje zapis, zgodnie z którym osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu przestępstwa o przemocy w rodzinie, niezwłocznie zawiadamiają o tym policję lub prokuratora. Podobny obowiązek spoczywa również na świadkach użycia przemocy w rodzinie, którzy mają obowiązek niezwłocznego zawiadamiania policji, prokuratora bądź innych podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy.
REKLAMA
Wprowadzono pewne obostrzenia polegające na tym, że pracownik socjalny jedynie w wyjątkowych sytuacjach ma prawo zabrać dziecko w związku z przemocą w rodzinie. Może to nastąpić, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie lub zdrowie dziecka.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Decyzję taką, pracownik socjalny podejmuje wspólnie z funkcjonariuszem policji i lekarzem lub ratownikiem medycznym, lub pielęgniarką, (np. gdy opiekunowie są nietrzeźwi).
Co z dzieckiem
Pracownik socjalny ma obowiązek zapewnić dziecku bezpieczeństwo i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby z rodziny, a jeśli jest to niemożliwe, w rodzinie zastępczej bądź placówce opiekuńczo - wychowawczej. Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej.
Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin).
Odwołanie rodziców
Rodzicom przysługuje prawo odwołania się od decyzji o odebraniu im dziecka rozpatrywane w trybie 24-godzinnym ze względu na wyjątkowe okoliczności i dobro dziecka.
Ponadto o prawie do złożenia zażalenia na decyzję o odebraniu dziecka, funkcjonariusz policji ma obowiązek pouczyć rodziców bądź opiekunów. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności odebrania dziecka sąd zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym, od których dziecko zostało odebrane.
Pouczenie to należy wręczyć na piśmie.
Zobacz również: Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA