Zatrudnienie niani 2014
REKLAMA
REKLAMA
Jak legalnie zatrudnić nianię?
Nianię zatrudniają rodzice dziecka. Legalne zatrudnienie niani jest opłacalne. Zachętą dla legalizacji zatrudnienia niań jest opłacanie za nianię, z którą zawarto tzw. umowę uaktywniającą, składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Składki te opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z budżetu państwa.
REKLAMA
Warunkiem jest praca zawodowa obojga rodziców dziecka (lub rodzica w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko). Należy też sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku do 3 lat. Wyjątkowo, jeśli dziecko nie może być z różnych przyczyn objęte wychowaniem przedszkolnym, może to być do 4. roku życia dziecka.
Zatrudnienie niani a zus
Konieczne jest zgłoszenie niani do ZUS w terminie 7 dni od rozpoczęcia pracy. Data ta powinna być wskazana w umowie.
Zapisz się na nasz newsletter!
Jak wybrać odpowiednią nianię?
Decyzja o wyborze niani jest indywidualną decyzją każdego rodzica. To rodzic decyduje, komu chce powierzyć sprawowanie opieki nad dzieckiem oraz jakie kwalifikacje powinna posiadać niania. Jedynym warunkiem, który musi spełnić niania, jest poddanie się obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.
Nianią może być każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat.
Zatrudnienie niani na umowę uaktywniającą
Rodzice dziecka zatrudniają nianię na podstawie umowy uaktywniającej, zawieranej w formie pisemnej. Umowa ta powinna określać m. in.:
- strony umowy, jej cel i przedmiot,
- czas i miejsce sprawowania opieki,
- liczbę dzieci powierzonych opiece,
- obowiązki niani,
- wysokość wynagrodzenia,
- sposób i termin jego wypłaty,
- czas, na jaki umowa została zawarta,
- warunki, sposób zmiany oraz rozwiązania umowy.
Umowa z nianią może zostać podpisana na dowolny okres, np. na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia lub na 2 lata, a następnie przedłużona na kolejny okres.
Zobacz również: Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani
Zatrudnienie niani z ZUS i podatkiem
Zawarcie umowy uaktywniającej i zgłoszenie jej do ZUS oznacza opłacanie za nianię przez ZUS składek na:
- ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe),
- ubezpieczenie zdrowotne.
Wysokość składki naliczana jest od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Oznacza to, że ZUS będzie opłacał składki za nianię od kwoty wynagrodzenia nie większej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, zaś od nadwyżki tej kwoty składki będzie płacił rodzic dziecka.
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat