Co z leżakowaniem w przedszkolach w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców. Ale czy wiedzą, co na to przepisy?

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
przedszkolak rodzice rok szkolny 2024/2025 / Co z leżakowaniem w przedszkolach w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców. Ale czy wiedzą, co na to przepisy? / ShutterStock

Co z leżakowaniem w roku szkolnym 2024/2025? To zawsze martwi rodziców przedszkolaków. Ale czy wiedzą, co mówią w tej sprawie przepisy? Potrzeby dzieci są zróżnicowane, a o organizacji pracy przedszkola decyduje dyrektor placówki.

Rok szkolny 2024/2025 pełen obaw

Choć rozpoczęcie każdego roku szkolnego wiąże się z emocjami zarówno po stronie dzieci, jak i rodziców, to nie da się ukryć, że te największe pojawiają się w momencie wejścia dzieci na ścieżkę edukacji, czyli w związku z pójściem po raz pierwszy do przedszkola. Choć wśród dzieci, które we wrześniu 2024 roku pierwszy raz przekroczą progi tych placówek, są również i te, które chodziły już wcześniej do żłobka, to jednak dla większości trzylatków i ich rodziców, to właśnie 1 września 2024 roku będzie miał miejsce pierwszy kontakt z systemem edukacji. To sprawia, że zarówno dzieciom, jak i rodzicom towarzyszy wiele obaw. Wśród rodziców do pojawiających się najczęściej zaliczają się obawy związane z obowiązkowym leżakowaniem. Wiele trzylatków nie korzysta już bowiem na tym etapie rozwoju w ciągu dnia z drzemki i rodzice nie chcą, by wykonywały w tym zakresie „krok w tył”. Rodzi się więc często pytanie, czy w rzeczywiście leżakowanie jest obowiązkowe?

Potrzeby dzieci są różnicowany, a zasady reguluje statut przedszkola

Żadne przepisy prawa oświatowego nie odnoszą się do kwestii leżakowania. W szczególności, żadne nie przesądzają o tym, że jest ono obowiązkowe dla dzieci w określonym wieku (najczęściej trzylatków i czterolatków). O tym, czy w danym przedszkolu dzieci będą leżakowały (i które), decyduje dyrektor przedszkola, na którym ciąży odpowiedzialność za organizację pracy tej placówki. Z art. 102 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe wynika wprost, że ramowy rozkład dnia, w tym m.in. leżakowanie, powinien być zawarty w statucie przedszkola.

Dlaczego dyrektorzy i nauczyciele przedszkolni „upierają się” przy leżakowaniu, skoro budzi to tyle emocji wśród rodziców? Bo w praktyce potrzeby dzieci są zróżnicowane i w przypadku wielu z nich odpoczynek jest niezbędny, by mogły one aktywnie uczestniczyć w zajęciach organizowanych w ciągu dnia. W wielu placówkach leżakowanie nie oznacza wcale obowiązku spania i przybiera inną formę. Często dzieci jedynie kładą się i odpoczywając słuchają muzyki relaksacyjnej albo książki czytanej przez nauczyciela. Pozwala im to na utrzymanie równowagi psychicznej i fizycznej oraz utrzymanie równowagi emocjonalnej. Jeżeli jednak wątpliwości dotyczące odpoczynku dzieci w ciągu dnia i jego formy pojawiają się u większej grupy rodziców, warto pamiętać o tym, że w tej sprawie, tak samo, jak w wielu innych, z opinią i jednocześnie z odpowiednim wnioskiem może do dyrektora przedszkola wystąpić rada rodziców. Dyrektor zaś, kierując się m.in. dobrem dzieci, może podjąć w tym zakresie niezbędną decyzję.

Prawo
Aktywny Rodzic (tzw. babciowe) - jak złożyć wniosek od 1 października 2024 r.? Świadczenie także dla obywateli Ukrainy
29 sie 2024

ZUS informuje, że od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski w programie Aktywny Rodzic (tzw. "babciowe") o nowe świadczenia pieniężne dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku żłobkowym. Wnioski trzeba będzie składać do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej. Wniosek złożony na papierze ZUS zignoruje - pozostawi bez rozpatrzenia.

445 zł na zakup podręczników dla niepełnosprawnych uczniów szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025
29 sie 2024

445 zł na zakup podręczników dla uczniów szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Chodzi o rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023–2025”.

Tabelaryczne zestawienie zmian w roku szkolnym 2024/2025
29 sie 2024

Tabelaryczne zestawienie zmian w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, jakie zmiany czekają uczniów w nadchodzącym roku szkolnym. Co zmieni się dla nauczycieli? Czy rodziców uczniów czekają jakieś niespodzianki w nowym roku szkolnym 2024/2025?

Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z KRK
29 sie 2024

Nie wszyscy rodzice będą mogli wyjechać na wycieczkę w roku szkolnym 2024/2025. Na jakich zasadach szkoły mogą żądać zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego? Co w przypadku, gdy rodzic jest opiekunem w trakcie wyjść na basen?

QUIZ Czy to państwo czy miasto? Uda Ci się zdobyć 10/10?
29 sie 2024
Na świecie jest prawie 200 państw. Znasz je wszystkie? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy nie pomylisz państwa z miastem.
Podwyższenie alimentów na nowy rok szkolny. Od października 2024 r. niektóre dzieci dostaną o 500 złotych więcej. Co z pozostałymi?
29 sie 2024

Wyższe alimenty na nowy rok szkolny. Od października 2024 r. niektóre dzieci dostaną o 500 złotych więcej. Co z pozostałymi? Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to zwiększone wydatki. Czy to wystarczy, by złożyć pozew o podwyższenie alimentów?

Refundacja przedłużona do 30 czerwca 2027 roku. Można dostać do 70% poniesionych kosztów. Czy ty też możesz złożyć wniosek?
29 sie 2024

Refundacja kosztów szkolenia osób niepełnosprawnych została przedłużona do 30 czerwca 2027 roku. Można dostać do 70% poniesionych kosztów. Warunki refundacji i rodzaje uwzględnianych kosztów zostały ściśle określone w przepisach.

ZUS udostępnił kalkulator emerytalny. Sprawdź, ile dostaniesz emerytury
28 sie 2024

ZUS wprowadza nowe możliwości w aplikacji mZUS. Jedną z nich jest kalkulator emerytalny, który pozwala na wyliczenie prognozowanej wysokości emerytury. Aby korzystać z wszystkich nowych udogodnień, jakie daje aplikacja mobilna mZUS, konieczne jest jej zaktualizowanie.

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników
28 sie 2024

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników? Kim jest pracownik młodociany? W jakim wymiarze czasu pracy może być zatrudniony? Jakie normy czasu pracy obowiązują w przypadku zatrudniania pracowników młodocianych?

pokaż więcej
Proszę czekać...