Miejsce w przedszkolu w 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
1. Miejsca w przedszkolu dla wszystkich dzieci
Wszystkie dodatkowe godziny za maksymalnie 1 zł
Już od września 2013 roku każda dodatkowa godzina pobytu dziecka w przedszkolu ponad bezpłatny wymiar ustawowy, finansowany przez gminę (co najmniej 5 godzin) kosztuje rodziców maksymalnie jedną złotówkę.
REKLAMA
Miejsce w przedszkolu dla każdego dziecka
Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie będzie miało prawo do edukacji przedszkolnej.
W praktyce o przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc zadba gmina, z kolei rodzice będą mogli z nich skorzystać, jeśli będą zainteresowani posłaniem dziecka do przedszkola. Miejsce takie zostanie zorganizowane w przedszkolu prowadzonym przez gminę lub przez organ niepubliczny, który zdecyduje się przyjąć zasady obowiązujące przedszkola gminne (np. niskie opłaty dla rodziców - maksymalnie 1 złoty za każdą dodatkową godzinę, takie same zasady rekrutacji, itd.).
Od 2017 roku takie samo prawo do wychowania przedszkolnego będzie przysługiwało również wszystkim 3-latkom.
Zobacz również: Wychowanie przedszkolne
Dotacja przedszkolna - źródło finansowania zmian
Prowadzenie przedszkoli jest finansowane przez gminy ze środków własnych. Aby gminy zyskały fundusze na wprowadzenie niskich opłat dla rodziców i zapewnienie miejsc dla wszystkich dzieci w wieku 3-5 lat, rząd proponuje wprowadzenie stałej dotacji dla gmin z budżetu państwa. Po raz pierwszy tak zwana dotacja przedszkolna została przekazana gminom już we wrześniu 2013 roku na okres wrzesień-grudzień 2013 r. Samorządy otrzymają w bieżącym roku łącznie 504 miliony złotych. Oznacza to, że dotacja na ten okres wyniesie 414 złotych w przeliczeniu na każde dziecko objęte wychowaniem przedszkolnym. Środki z dotacji będą przeznaczone przede wszystkim na obniżenie opłat dla rodziców w całym ostatnim kwartale 2013 r. Pierwotnie planowano, że dotacja będzie naliczana na dzieci w wieku 2,5-5 lat objęte wychowaniem przedszkolnym. Obecna propozycja uwzględnia przy naliczaniu dotacji również dzieci 6-letnie odbywające obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.
W roku 2014 dotacja przedszkolna wyniesie już 1,6 miliarda złotych, co w przeliczeniu na każde dziecko oznacza 1242 złote. W kolejnych latach będzie ona wzrastać o wskaźnik inflacji.
Przedszkola niepubliczne - tanie i dostępne
W ustawie pozostanie oferta dla przedszkoli niepublicznych. Od 1 września 2015 r. te z nich, które dobrowolnie podporządkują się zasadom odpłatności ustalonym uchwałami rad gmin dla przedszkoli publicznych prowadzonych przez samorządy (czyli „dodatkowe" godziny za 1 zł., te same zasady rekrutacji itd.), będą otrzymywały dotację z budżetu gminy w wysokości 100% kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym.
Zobacz również: Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli
2. Lepszy standard „zerówek"
Zgodnie z przewidywaniami, już od lipca 2013 roku samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych ze środków unijnych (200 milionów zł z UE na oddziały przedszkolne przy szkołach).
30 kwietnia 2013 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Minister edukacji narodowej we współpracy z ministrem rozwoju regionalnego, już w styczniu zaproponowała, że w 2013 roku przeznaczy się dodatkowe 50 mln euro, (czyli ponad 200 mln zł) na modernizację oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych. Zmiany w Programie spowodują przeniesienie środków z komponentów centralnych na Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, w tym wsparcie edukacji przedszkolnej. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na modernizację placówek, w których wychowanie przedszkolne odbywa się tylko w oddziałach przedszkolnych (ponad 2000 oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy około 1400 szkołach podstawowych). Trafią one także w pierwszej kolejności do oddziałów przedszkolnych na terenie gmin o najniższym poziomie uprzedszkolnienia w danym województwie. W ramach wsparcia oddziałów przedszkolnych środkami UE zaplanowano, że fundusze te mogą być przeznaczone na:
- Organizację placu zabaw,
- Dostosowanie toalet do potrzeb dzieci,
- Meble i wyposażenie - zakup i montaż,
- Wyposażenie lub doposażenie kuchni,
- Komplet wyposażenia zapewniającego bezpieczne warunki opieki nad dziećmi,
- Zakup wyposażenia do utrzymania czystości w pomieszczeniach,
- Zakup wyposażenia wypoczynkowego,
- Zakup i montaż mebli do wyposażenia szatni,
- Zabawki i pomoce dydaktyczne,
- Zabezpieczenia grzejników zabudową, w celu uniknięcia oparzenia oraz urazów głowy,
- Zakup sprzętu ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne).
Warto podkreślić, że cele tego działania są zbieżne z potrzebami oddziałów przedszkolnych (według raportu GIS za 2012 rok).
Jednocześnie z uwagi na obecny brak szczegółowych przepisów regulujących wymagania dotyczące oddziałów „zerowych" minister edukacji narodowej zaproponowała w ramach tzw. ustawy przedszkolnej wprowadzenie upoważnienia do wydania odpowiedniego rozporządzenia w sprawie wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, uwzględniając jednocześnie odpowiednią jakość edukacji, wychowania i opieki nad dziećmi w obecnych oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej. Te dwa działania ministra edukacji narodowej zostały podjęte aby podnieść standard funkcjonowania oddziałów przedszkolnych.
Procedura przygotowania środków z UE 2007-2013
Po uchwaleniu przez RM ww. zmian, Program Operacyjny Kapitał Ludzki zostanie przesłany do akceptacji Komisji Europejskiej. Po zatwierdzeniu przez Komisję, rozpocznie się proces aktualizacji dokumentów implementacyjnych - m.in. Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL 2007 - 2013. Działania ukierunkowane na modernizację oddziałów przedszkolnych realizowane będą w trybie systemowym w ramach Poddziałania 9.1.1 Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Aby określić szczegółowe procedury aplikowania i wdrażania projektów został opracowany dokument pn. Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w zakresie modernizacji oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych w ramach Poddziałania 9.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), który został poddany konsultacjom społecznym. Ogłoszenie ostatecznej wersji zasad uzależnione jest od zatwierdzenia zmian w ww. dokumentach programowych.
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
3. Dodatkowe środki na szkoły zawodowe
Jednocześnie dzięki przesunięciu środków w ramach POKL dodatkowe 5,6 mln euro zostanie przeznaczonych na poprawę funkcjonowania szkół zawodowych, zwłaszcza współpracujących z przedsiębiorstwami.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat