Opłaty za przedszkola w wakacje
REKLAMA
REKLAMA
Podczas wakacji gminy nie powinny nakładać na rodziców dodatkowych opłat za zajęcia przedszkolne. Zajęcia w przedszkolu prowadzone są bowiem przez cały rok tj. od 1 września do 31 sierpnia roku następnego. Nie ma zatem podstaw do żądania od rodziców dodatkowych pieniędzy.
REKLAMA
Kiedy rodzice zapłacą za pobyt dziecka w publicznym przedszkolu?
Gminy mogą pobierać opłaty za zajęcia w przedszkolu po piątej godzinie zajęć. Wynika to z art. 6. ustawy o systemie oświaty, który stanowi, iż przedszkole publiczne realizuje program wychowania przedszkolnego, zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący nie krótszym niż 5 godzin dziennie.
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
Jeżeli zatem program wychowania przedszkolnego jest realizowany w czasie dłuższym niż pięć godzin, to za taki czas również nie powinny być pobierane opłaty.
W przewidzianym ustawą pięciogodzinnym czasie wychowania przedszkolnego rodzice mogą jednak dopłacać za zajęcia dodatkowe np. za naukę języka obcego. Odpłatne są również posiłki, nawet wówczas, gdy są one podawane dzieciom w czasie pięciogodzinnych bezpłatnych zajęć.
Zobacz: Dziecko na wakacjach
Opłaty za przedszkola w czasie przekraczającym bezpłatny wymiar wychowania przedszkolnego ustalane są w drodze uchwał organów prowadzących (rad gmin) na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty.
Zobacz również: Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat