Ubezpieczenie chorobowe niani
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczenie zdrowotne
Ubezpieczenie zdrowotne jest obligatoryjne dla wszystkich pracowników. Dobrowolnie mogą ją opłacać m.in. zleceniobiorcy. Aby móc otrzymać zasiłek chorobowy trzeba opłacać składkę przez odpowiedni okres czasu. W przypadku pracowników jest to tylko 30 dni, dla zleceniobiorców okres ten jest trzykrotnie dłuższy i wynosi 90 dni. Do tych okresów zaliczane są poprzednie okresy ubezpieczenia – u innego pracodawcy czy zleceniodawcy, o ile nie było pomiędzy poprzednim a obecnym okresem ubezpieczenia przerwy dłuższej niż 30 dni.
REKLAMA
Niania na umowę zlecenie
Przeważającą formą zatrudnienia niań w Polsce jest umowa zlecenie. Przy umowie zlecenia, jak było już wcześniej wspomniane, niania musi sama opłacać ubezpieczenie chorobowe. Ubezpieczenie to daje niani prawo do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek taki przysługuje przez 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Narodziny bliźniaków uprawniają do 31 tygodni otrzymywania tego zasiłku.
Zobacz: Umowa uaktywniająca dla niani
Zasiłek opiekuńczy
Osoby, podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, mają prawo do otrzymywania zasiłku opiekuńczego, w tytułu sprawowania opieki nad własnym dzieckiem. Prawo do takiego zasiłku należy się na dziecko zdrowe do 8 roku życia oraz dziecko chore do 14 roku życia. Uprawnionym do takiego zasiłku jest zarówno matka jak i ojciec dziecka.
Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?
- nieprzewidziane zamknięcie przedszkola lub szkoły,
- nieprzewidziane zamknięcie żłobka,
- choroba małżonka stale opiekującego się dzieckiem,
- poród żony stale opiekującej się dzieckiem,
- hospitalizacja małżonka stale zajmującego się dzieckiem.
Świadczenie rehabilitacyjne
Niani zatrudnionej na umowie zlecenie i opłacającej składkę chorobową przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Jest to możliwe w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to osoby, które po wyczerpaniu pobierania zasiłku chorobowego nadal są chore, ale rokują one na powrót do zdrowia i zatrudnienia. W przypadku braku rokowań na powrót do pracy, osoba taka może zacząć starania o przyznanie jej renty. Drugi przypadek przyznania świadczenia rehabilitacyjnego to przypadek, gdy osoba stara się o rentę, a lekarz orzecznik uzna, że rokuje wyzdrowienie i powrót do pracy. W takim przypadku zamiast renty zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne.
Zobacz serwis: Przedszkolak
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat