Opieka nad dzieckiem - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Niania
Niania sprawuje opiekę nad dziećmi do 20. roku życia na podstawie tzw. umowy uaktywniającej. Umowa taka zawierana jest w formie pisemnej z rodzicami dziecka lub z rodzicem samotnie wychowującym dziecko.
REKLAMA
Istnieje możliwość opłacania składek za nianie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli pensja niani nie przekracza płacy minimalnej. Od nadwyżki kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę składki opłacają rodzice.
Zobacz również: Ubezpieczenie niani 2011
Dzienny opiekun
To nowa forma opieki nad dzieckiem wprowadzona ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Dzienny opiekun to osoba fizyczna zatrudniana przez gminę na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu.
Dzienny opiekun wykonuje następujące zadania:
- zapewnia dziecku opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych;
- gwarantuje dziecku właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka;
- prowadzi zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i edukacyjne, uwzględniające rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwe do wieku dziecka.
Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad maksymalnie pięciorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki, maksymalnie nad trojgiem dzieci.
Przy sprawowaniu opieki nad dziećmi dzienny opiekun może korzystać z pomocy wolontariuszy.
Zobacz również: Dzienny opiekun jako indywidualna forma opieki nad dziećmi
Żłobki po nowemu
Żłobki i kluby dziecięce mogą być tworzone i prowadzone przez:
- gminy;
- osoby fizyczne;
- osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Zobacz również: Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat 3?
Do zadań żłobka i klubu dziecięcego należy w szczególności:
- zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych;
- zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka;
- prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka.
Zobacz również: Jak założyć żłobek lub klub dziecięcy?
O czym powinni wiedzieć rodzice przedszkolaka?
Przedszkola zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie. Oznacza to, że za zajęcia odbywające się po tym czasie rodzice mogą być zobowiązani do uiszczania dodatkowych opłat. w tzw. małych przedszkolach, czyli innych formach wychowania przedszkolnego dzienny wymiar godzin zajęć wynosi 3 godziny.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA