Jak zatrudnić nianię na umowę zlecenie?
REKLAMA
REKLAMA
Koszty
Oprócz zaoferowanego niani wynagrodzenia, zleceniodawcę - czyli rodziców dotyczą obowiązki opłacania podatków i składki do ZUS od wynagrodzenia. Przy zatrudnieniu na umowę zlecenie odpada wiele obowiązków pracodawcy i uprawnień pracownika wynikających ze stosunku pracy na podstawie umowy o pracę. Przy umowie zlecenia ani rodzice ani sama niania nie są zobowiązani do wpłacania zaliczek na PIT. Po zakończeniu roku opiekunka powinna złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie i zapłacić podatek.
REKLAMA
Postanowienia umowy
Umowa zlecenia umożliwia stronom swobodne uzgodnienie wielu kwestii i warunków pracy. Ustalenie godzin pracy, dni wolnych, wynagrodzenia, nieobecności oraz sposobu zwolnienia są ustalane przez strony i nie mają na nie wpływu ustalenia pochodzące z Kodeksu Pracy. Dużym atutem umowy zlecenia jest możliwość jej swobodnego rozwiązania w każdym momencie.
Zobacz: Jakie wsparcie dla młodych rodziców?
Zatrudnienie osoby z zagranicy
Często można spotkać się z zatrudnianiem nianiek pochodzących z za wschodniej granicy. Należy pamiętać zatrudnienie takiej osoby jest legalne tylko przez pół roku. Po upływie tego okresy osoba taka musi wystąpić o pozwolenie o pracę w Polsce. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami w wysokości kilkuset złotych rocznie.
Zobacz serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat