REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie niani a dofinansowanie

Maciej Przyborowski
Zatrudniając opiekunkę zyskujesz podwójnie
Zatrudniając opiekunkę zyskujesz podwójnie
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Musisz wracać po urlopie wychowawczym do pracy i nie masz z kim zostawić dziecka? Możesz zatrudnić nianię, a przy okazji otrzymywać dofinansowanie na jej zatrudnienie. Na czym to polega i co należy zrobić, aby otrzymać pomoc?

Dofinansowanie do dziecięcej opiekunki

Wielu rodziców, którzy chcą wrócić do pracy, ma problem ze znalezieniem opiekunki do dziecka. Mogą oni skorzystać z finansowego wsparcia ze strony państwa, jednak muszą spełnić odpowiednie warunki m. in. zatrudnienie opiekunki na podstawie umowy uaktywniającej.

REKLAMA

Niezbędne warunki, aby otrzymać dofinansowanie

REKLAMA

Umowa o świadczeniu usług (uaktywniająca) powinna być zawarta pomiędzy nianią a rodzicami lub rodzicem samotnie wychowującym dziecko w wieku od 20-tego tygodnia życia do trzeciego roku życia dziecka. Można skorzystać z dofinansowania do końca roku szkolnego. Jeśli dziecko nie może pójść do przedszkola np. z powodu braku miejsc, wtedy świadczenie przysługuje do 4 roku życia. Opiekunowie powinni być zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, świadczyć usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzić pozarolniczą działalność. Rodzice nie mogą być na urlopie macierzyńskim, ojcowskim lub wychowawczym, a także nie tworzą zawodowej rodziny zastępczej.

Nianią może być wyłącznie osoba fizyczna, zarówno kobieta jak i mężczyzna, która osobiście będzie sprawowała opiekę nad dzieckiem, realizując funkcje opiekuńcze, wychowawcze i edukacyjne. Nianią może być osoba spokrewniona z rodzicami dziecka, np. babcia.

Czy opiekunka będzie ubezpieczona?

REKLAMA

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o świadczenie usług podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dobrowolne dla niej jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Jeżeli wynagrodzenie jest wyższe niż minimalne wynagrodzenie, wtedy trzeba opłacać składki z kwoty przewyższającej minimalne wynagrodzenie.

ZUS sfinansuje składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne od podstawy wynagrodzenia nie wyższej niż płaca minimalna. Od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotę minimalnego wynagrodzenia opłatę wnosi rodzic. Składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości z własnych środków opiekunka, a opłaca je w ZUS-ie rodzic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne, aby w przypadku umowy zawieranej w tzw. pełnej rodzinie, została ona podpisana przez oboje rodziców, w przeciwnym razie ZUS nie będzie opłacał składek.

Kto jest uprawniony do skorzystania z dofinansowania?

Rodzice mogą skorzystać z dofinansowania niezależnie od sytuacji życiowej. Rodzic może więc samotnie wychowywać dziecko, czyli być panną, kawalerem, wdową, wdowcem, po rozwodzie, w separacji. Dotyczy to również rodzica, który samotnie wychowuje dziecko choć jest w związku małżeńskim, bo jego małżonek nie ma praw rodzicielskich albo jest w więzieniu (podpisuje wtedy umowę z nianią tylko ten jeden rodzic). Dotyczy to także opiekunów prawnych oraz innych osób opiekujących się na podstawie orzeczenia sądu.

Kto może zostać opiekunem lub opiekunką?

Opiekunką/Opiekunem nie może zostać rodzic (opiekun prawny). Do tego, osoba taka musi mieć ukończone 18 lat. Musi również posiadać badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy. Nianią mogą zostać nawet osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia ani doświadczenia zawodowego w pracy z małymi dziećmi. Osoba, która chce zostać nianią nie musi przechodzić żadnych szkoleń.

Gdzie należy zgłosić fakt zatrudnienia niani?

Dokumenty należy złożyć do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w swoim miejscu zamieszkania. Można tego zrobić osobiście w ZUS-ie, korespondencyjnie lub online przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) za pośrednictwem programu ePłatnik.

Co zrobić, gdy zmienią się warunki konieczne do otrzymywania dofinansowania?

W sytuacji np. utraty pracy, zwolnienia niani czy też wiek dziecka przekroczy 3 lub 4 lata należy zgłosić taką sytuację ZUS-owi. W sytuacji niepoinformowania otrzymamy wezwanie, aby zwrócić pieniądze za czas, w którym nie spełniano warunków do finansowania.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Podstawowym dokumentem jest umowa o świadczenie usług. W takiej umowie jasno powinny być przedstawione strony umowy, cel i przedmiot umowy, miejsce pracy, liczba dzieci do opieki, obowiązki osoby podejmującej pracę, wysokość wynagrodzenia oraz termin wypłaty, czas umowy oraz jej warunki. W zgłoszeniu wysyłanym do ZUS-u powinnyśmy podać dane niani takie jak: imię (imiona), nazwisko aktualne i rodowe, numer PESEL, datę urodzenia, adres zamieszkania (zameldowania), wiadomość o tym czy dana osoba jest rencistką, czy jest osobą niepełnosprawną (jeśli tak, to w jakim stopniu), czy wykonuje inne umowy. Poza tym należy dodać czy opiekunka pracuje na umowę o pracę w innym miejscu (jeśli tak, jakie otrzymuje wynagrodzenie), informację o oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego jest zarejestrowana. Kolejnym dokumentem, jaki należy przygotować jest dokument potrzebny do zgłoszenia opiekunki oraz małżeństwa (małżonka) jako płatnika do ZUS. Musi on zawierać zgłoszenie płatnika składek (w sytuacji, gdy chcemy zgłosić siebie jako płatnika), zgłoszenie do ubezpieczeń (jeżeli zgłaszamy opiekunkę do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, ewentualnie chorobowego oraz zdrowotnego. W sytuacji, gdy zgłaszamy nianię wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego należy posiadać zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Ostatnim dokumentem jest dokument potrzebny do rozliczania składek, czyli: deklarację rozliczeniową, imienny, miesięczny raport o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach (w sytuacji rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) oraz o należnych składkach na ubezpieczenia zdrowotne (gdy rozliczamy składki tylko na ubezpieczenia zdrowotne).

Na złożenie dokumentów do ZUS-u jest czas 7 dni od dnia pracy niani, wpisanego w umowie. Pierwszą składkę należy rozliczyć do 15-tego miesiąca po zatrudnieniu opiekunki.

Co ważne, dziecko nie może uczęszczać do żłobka czy klubu dziecięcego. Nie może również być pod opieką dziennego opiekuna!

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA