Jak uzyskać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem
REKLAMA
REKLAMA
Wolne na opiekę
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni. Ważne jest to, że za ten okres zachowuje on prawo do wynagrodzenia.
REKLAMA
Prawo do 2 dni zwolnienia od pracy przysługuje osobie uprawnionej (pracownicy albo pracownikowi) wychowującej co najmniej jedno dziecko. Wymiar tego zwolnienia jest stały i nie zależy od liczby wychowywanych dzieci ani od ich wieku. Za czas omawianego zwolnienia osoba uprawniona zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Prawo do 2 dni wolnych od pracy w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługuje także w razie przyjęcia dziecka przez pracownicę (pracownika) w ramach rodziny zastępczej.
Ponadto fakt, że np. małżonek pracownika sprawuje opiekę nad dzieckiem i nie jest nigdzie zatrudniony, nie ogranicza prawa tego pracownika do skorzystania ze zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. Na prawo pracowników do omawianego zwolnienia od pracy ma jedynie wpływ sytuacja, w której każde z rodziców lub opiekunów jest zatrudnione. W takim przypadku z 2 dni opieki nad dzieckiem może skorzystać jedynie jedno z nich. Dopuszczalne jest natomiast, aby w takiej sytuacji rodzicie lub opiekunowie podzielili się tym zwolnieniem w taki sposób, że każde z nich wykorzysta tylko po jednym dniu opieki nad dzieckiem.
Zobacz również: Kiedy rodzice adopcyjni mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
Termin
REKLAMA
Prawo do 2 dni zwolnienia przysługuje „w ciągu roku kalendarzowego”, co oznacza, że niewykorzystanie tego zwolnienia w danym roku kalendarzowym powoduje wygaśnięcie prawa do niego. Zwolnienie stosownie do wniosku osoby uprawnionej może być udzielone jednorazowo w wymiarze 2 dni albo dwukrotnie po dniu. Wyznaczony termin zwolnienia powinien być uzgodniony z pracodawcą.
Przepisy Kodeksu pracy nie regulują terminu, w jakim pracownik ma prawo żądać od pracodawcy udzielenia zwolnienia od pracy na dziecko, ani formy, w jakiej powinien o to wystąpić. Należy jednak uznać, że pracownik, który chce skorzystać z tego zwolnienia, powinien zgłosić pracodawcy stosowny wniosek i uzgodnić termin korzystania ze zwolnienia od pracy na dziecko. Do celów dowodowych należy przyjąć, że udzielenie zwolnienia powinno nastąpić w formie pisemnej ze wskazaniem określonej daty zwolnienia.
Zobacz również serwis: Praca
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat