Jak wygląda opieka nad dzieckiem w punkcie przedszkolnym
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty wychowanie dziecka może być prowadzone w następujących formach:
REKLAMA
- przedszkola;
- oddziały przedszkolne;
- punkty przedszkolne;
- zespoły przedszkolne.
Ile czasu dziecko przebywa w małym przedszkolu
Zajęcia w punktach i zespołach przedszkolnych prowadzone są dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Maluchy uczestniczą w nich w grupach liczących od 3 do 25 dzieci.
Podstawową różnicą między punktem a zespołem przedszkolnym jest częstotliwość prowadzonych zajęć. W punkcie zajęcia odbywają się przez cały rok szkolny, w zespołach w niektóre dni tygodnia. W obydwu formach uwzględnia się przerwy w odbywaniu zajęć podczas roku szkolnego.
Zarówno w punkcie, jak i w zespole przedszkolnym dziecko powinno przebywać nie krócej niż 3 godziny dziennie. Tygodniowy wymiar opieki nad dzieckiem uzależniony jest od liczby dzieci i wynosi:
- w grupie liczącej od 3 do 15 dzieci - 12 godzin;
- w grupie liczącej od 16 do 19 dzieci - 16 godzin;
- w grupie liczącej od 20 do 25 dzieci - 20 godzin.
Zgodnie z projektowanymi zmianami od 2011 r. ma wzrosnąć tygodniowy wymiar opieki nad dzieckiem. W grupie od 3 do 12 dzieci będzie wynosił 12 godz., w grupie od 13 do 16 dzieci - 15 godzin., a w grupie od 17 do 20 dzieci - 20 godzin zajęć tygodniowo. Gdy na zajęcia uczęszcza 25 dzieci, placówki będą musiały zapewnić im opiekę przez 25 godzin w tygodniu.
Nauczyciel prowadzący zajęcia w punkcie lub zespole realizuje program wychowania przedszkolnego. W zajęciach mogą też uczestniczyć rodzice.
Nauczyciele zatrudnieni w innych formach wychowania przedszkolnego muszą posiadać kwalifikacje wymagane dla nauczycieli przedszkoli.
Zobacz również: Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola
Wymagania dotyczące małych przedszkoli
Punkt przedszkolny czy zespół przedszkolny powinny być umieszczone w miejscu znajdującym się jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka.
REKLAMA
Placówki powinny być zaopatrzone w pomoce dydaktyczne. Punkty, w których dzieci przebywają dłużej niż 5 godzin dziennie muszą posiadać miejsca do leżakowania. Ponadto pościel i leżaki maja być oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację dziecka. W pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu dzieci temperatura wynosi co najmniej 20 °C. Wysokość tych pomieszczeń to minimum 2.5 metra. Budynek, w którym mieści się placówka powinien spełniać wymogi określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej.
Szczegółowe zasady tworzenia punktów i zespołów przedszkolnych określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r.
w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty;
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.
Zobacz również serwis: Edukacja
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA