Rekrutacja i opłaty w przedszkolu - co warto wiedzieć
REKLAMA
REKLAMA
Kolejka do przedszkola
W pierwszej kolejności przyjmowane są do przedszkola sześciolatki. Maja one bowiem obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. W dalszej kolejności do zapisuje się dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, a także dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych. Takie same szanse na przyjęcie do przedszkola ma dziecko niepełnosprawnych rodziców.
REKLAMA
Dziecko może być przyjęte do przedszkola znajdującego się na terenie innej gminy niż ta, w której mieszka. Warunkiem jest jednak zgoda gminy miejsca zamieszkania dziecka na ponoszenie opłat za pobyt dziecka w innym przedszkolu.
Szczegółowe zasady rekrutacji określają statuty przedszkoli.
Opłaty w przedszkolu
REKLAMA
Gminy nie mogą pobierać opłat za sam fakt uczęszczania dziecka do przedszkola. Rodzice nie płacą też za zajęcia realizowane zgodnie z podstawą programową np. za naukę poprawnego wysławiania się. Przedszkole może pobierać opłaty za posiłki oraz za dodatkowe zajęcia, na przykład za naukę języka angielskiego.
Nowelizacja ustawy oświatowej, obowiązująca od 1 września 2010 r. określa, że gminy mogą pobierać opłaty dopiero po piątej godzinie zajęć. Za pobyt dziecka w przedszkolu trwający pięć godzin rodzice nie powinni uiszczać opłat. W praktyce bogatsze gminy mogą całkowicie zrezygnować z dofinansowania ze strony rodziców.
Dotychczasowe uchwały rad gmin dotyczące opłat w przedszkolu pozostają ważne do 31 sierpnia 2011 r. Do tego czasu samorządy muszą podjąć nowe uchwały zgodne z tegorocznymi przepisami.
Zobacz również: Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty;
Rozporządzenie MENiS z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów;
Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat