Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola
REKLAMA
REKLAMA
Przedszkole – zadanie gminy
Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem gminy. Od 2009 r. mają one obowiązek przyjmowania do przedszkoli dzieci w wieku 5 i 6 lat. Jest to związane z reformą, zgodnie z którą sześciolatek, który ma być przyjęty do szkoły, musi wcześniej odbyć przygotowanie przedszkolne.
REKLAMA
W związku z brakiem miejsc dyrektorzy przedszkoli odmawiają przyjęcia do przedszkoli dzieci młodszych. Co zrobić w takiej sytuacji? Pozostaje odwołanie w trybie administracyjnym lub cywilnym. Można również ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów związanych na przykład z zatrudnieniem opiekunki.
Dla dzieci urodzonych w 2005 r. mogą być tworzone oddziały przedszkolne w szkołach.
Odwołanie od decyzji
Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić rodzic, to wnieść do dyrektora szkoły pisemny wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola. Tylko bowiem pisemna decyzja może być podstawą do wniesienia odwołania. Na wydanie takiej decyzji dyrektor przedszkola ma 30 dni. Odwołanie następuje do organu wskazanego w decyzji jako odwoławczy.
Zapewnienie miejsc w przedszkolu jest ustawowym obowiązkiem gminy. Warto powoływać się na ten fakt, żądając umieszczenia dziecka w przedszkolu.
Procedura cywilna polega na wniesieniu powództwa o nakazanie przyjęcia dziecka do przedszkola. Jako zabezpieczenie sąd może nakazać umieszczenie dziecka w przedszkolu.
Zobacz również: Jakie opłaty ponoszą rodzice przedszkolaka?
Powództwo o zwrot kosztów
REKLAMA
Sytuacja, gdy dziecko nie zostało przyjęte do szkoły może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów na przykład umieszczenia dziecka w przedszkolu prywatnym, czy wynajęcia niani. W takim przypadku do sądu można wnieść pozew przeciwko gminie o odszkodowanie.
W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, dzieci rodziców niepełnosprawnych, dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych. W dobrej sytuacji są również rodzice, którzy pracują lub studiują w systemie dziennym (obydwoje).
Zobacz również serwis: Edukacja
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA